Problem: Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą od 8 marca 2012 r. Przedmiotem mojej działalności jest pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów – podatek liniowy 19%. Jestem czynnym podatnikiem podatku VAT – rozliczenia kwartalne. Z dniem 1 listopada 2013 r. wprowadziłem do środków trwałych lokal użytkowy zakupiony do działalności gospodarczej na sumę netto 146.960,12 zł, VAT 33.800,83 zł. Lokal wykorzystywałem na potrzeby biura. Lokal był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych od 1 grudnia 2013 r. i były dokonywane odpisy amortyzacyjne od tego lokalu.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
1. Wycofanie lokalu użytkowego z działalności gospodarczej z przeznaczeniem na cele osobiste
2. Stawka PIT na przychód z wynajmu lokalu
3. VAT od wynajmu lokalu użytkowego
4. Wynajem lokalu w ewidencji VAT i pliku JPK_VAT
Osoba fizyczna może odzyskać VAT zapłacony przy nabyciu lokalu użytkowego. Na co zwrócić uwagę, jeżeli nabywcy zależy na możliwie szybkim odzyskaniu VAT? Skorzystaj z praktycznych rad eksperta z Accreo i dowiedz się, jak bez kłopotu odzyskać VAT.
Przedsiębiorca, który przed wprowadzeniem lokalu do ewidencji środków trwałych przeprowadził w nich prace adaptacyjno-modernizacyjne, ma prawo zastosować indywidualne stawki amortyzacyjne.
Pytanie: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada lokal użytkowy, który wynajmuje innej firmie. W celu zabezpieczenia się na wypadek rezygnacji klienta z wynajmu zlecono firmie specjalistycznej opracowanie alternatywnej koncepcji zagospodarowania i użytkowania tego lokalu. Czy ten wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu? Jeśli tak, to czy jest to koszt jednorazowy, czy podlega odpisom amortyzacyjnym?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip