Już od stycznia 2025 r. pierwsi przedsiębiorcy będą musieli prowadzić księgi rachunkowe wyłącznie w formie elektronicznej. Nowe przepisy wymagają dostosowania systemów księgowych do formatu JPK_KR_PD, co oznacza konieczność odpowiedniego przygotowania. Poznaj harmonogram wdrożenia nowych obowiązków dla przedsiębiorców, aby odpowiednio wcześniej zaplanować organizację działań wewnętrznych w firmie.
Resort finansów zamierza wprowadzić zmiany w ustawie o rachunkowości wynikające z unijnych regulacji. Planowany jest m.in. wzrost limitu, który oznacza obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Dowiesz się jak zmienią się w 202 roku limity określone ustawą o rachunkowości.
Aby ustalić obowiązek prowadzenia pełnej księgowości trzeba wziąć pod uwagę nie tylko przepisy o rachunkowości, ale również ustawę o PIT.
Przy ustaleniu limitu przychodów, których przekroczenie powoduje konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych między przepisami prawa bilansowego i podatkowego jest sporo rozbieżności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro (art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, dalej: uor). W tym przepisie wymienione są przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz przychody z operacji finansowych, np. sprzedaży papierów wartościowych czy aktualizacji ich wartości. Nie ma natomiast wymienionych przychodów ze sprzedaży materiałów, ponieważ rachunkowość traktuje je marginalne – materiały powinny być zużyte na potrzeby prowadzonej działalności i tylko w wyjątkowych sytuacjach sprzedane.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip