Zmianę wprowadza ustawa z dnia 20 lutego 2025 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2025 r., poz. 340). Ma ona charakter dostosowujący i jest konsekwencję zmian wprowadzonych w art. 12i ustawy o zdrowiu publicznym, w zakresie dodatkowej opłaty od środków spożywczych.
Ustawą z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 854) wprowadzono zmiany, których celem jest przedłużenie o rok (do końca 2025 roku) możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:- kosztów wytworzenia lub ceny nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn na przeciwdziałanie skutkom działań wojennych w Ukrainie- kosztów poniesionych z tytułu nieodpłatnego świadczenia, którego celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy (zmieniony art. 38wc)Wartość powyższych darowizn i nieodpłatnych świadczeń, do końca 2025 r. nie jest zaliczana do przychodów (zmieniony art. 38xb).
Zasadą jest, że amortyzacji podlegają przedmioty będące własnością lub współwłasnością podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością.
Poniesione przez podatnika wydatki związane z czynszem inicjalnym i zerowym wynikające z zawartej umowy leasingu operacyjnego stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie poniesienia.
Sprawa dotyczyła podatnika, który zawarł umowę leasingu operacyjnego. W ramach umowy zobowiązał się do uiszczenia opłaty wstępnej oraz czynszu zerowego. Wątpliwości podatnika wzbudził sposób ujęcia tych wydatków w rachunku podatkowym, dlatego zwrócił się do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Przedstawiając własne stanowisko podatnik wyjaśnił, że opłata wstępna oraz czynsz zerowy powinny zostać ujęte po stronie kosztów w dacie ich poniesienia, tj. w dacie ujęcia faktur w księgach rachunkowych.
Opłaty z tytułu czynszu inicjalnego i zerowego wynikające z zawartej umowy leasingu operacyjnego powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości jednorazowo z chwilą ich poniesienia.
Podatnik podpisał umowę leasingową na 60 miesięcy (leasing operacyjny). Jednym z postanowień umowy jest zapłata czynszu inicjalnego oraz czynszu zerowego. Zgodnie z umową, czynsz inicjalny jest płatny w chwili zawarcia umowy, a czynsz zerowy w momencie podpisania protokołu zdawczo - odbiorczego. Czynsze te stanowiły koszt uzyskania przychodu w dniu poniesienia kosztu. W dniu, w którym środki wpłynęły na rachunek firmy leasingowej wystawiła ona fakturę, w treści wpisując – czynsz inicjalny. Druga faktura dotyczyła czynszu zerowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip