Zmianę wprowadza ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (Dz.U. z 2024 r., poz. 1254).
Praktyka pokazuje, że wielu zatrudnionych wykonuje w pracy zadania o charakterze twórczym, uzasadniającym stosowanie względem nich autorskich 50% kosztów uzyskania przychodów. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy pobyt takiej osoby na urlopie wypoczynkowym wyłącza możliwość uwzględniania wspomnianych kosztów, skoro w tym czasie nie realizuje ona przedmiotowych zadań.
Pracownik w związku zatrudnieniem u danego pracodawcy otrzymuje od niego wynagrodzenie oraz inne świadczenia, które są dla tej osoby przychodami ze stosunku pracy do celów opodatkowania PIT. Wspomniany podatnik ma jednak prawo do ich pomniejszenia o koszty ponoszone w związku z wykonywaniem zadań służbowych (np. na dojazdy do pracy).
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty te zasadniczo mają charakter zryczałtowany. Standardowo wynoszą one 250 zł miesięcznie – w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku pracy (zaś rocznie nie mogą one w takim przypadku przekroczyć 3.000 zł). Tak wynika z art. 22 ust. 2 ustawy o PIT. Ustawodawca dopuścił jednak również możliwość stosowania takich kosztów w większej wysokości. Odnosi się to m.in. do wynagrodzeń wypłacanych twórcom. W myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami – wynoszą 50% uzyskanego przychodu. Zasady korzystania z tych praw zostały określone w ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zatem aby przepis o 50% kosztach znalazł zastosowanie, praca wykonywana przez pracownika musi być przedmiotem prawa autorskiego, tj. prowadzić do powstania utworu w rozumieniu powołanej ustawy. Ponadto pracownik powinien dokonać rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu (w postaci przeniesienia majątkowych praw autorskich do niego na pracodawcę). Przy czym istotnym ograniczeniem jest to, że wspomniany wcześniej przepis dotyczący podwyższonych 50% kosztów „autorskich” ma zastosowanie wyłącznie do przychodów uzyskiwanych z tytułów enumeratywnie wymienionych w art.. 22 ust. 9b powołanej ustawy podatkowej (w tym m.in. do działalności twórczej w zakresie architektury, inżynierii budowlanej, programów komputerowych, działalności badawczo-rozwojowej irp.).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak określić zasady wypłaty wynagrodzeń dla pracownika będącego twórcą
Jakie są warunki stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów
Czy każda działalność o charakterze twórczym uprawnia do kosztów autorskich
Czy nieobecność w pracy zawsze pozbawia pracownika do 50% kosztów
Jakie stanowisko w tej kwestii zajmowały organy podatkowe
Minister Finansów 15 września 2020 r. wydał długo wyczekiwaną interpretację ogólną w sprawie zasad stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu rozporządzania prawami autorskimi lub korzystania z praw autorskich przez twórców. Interpretacja określa, kiedy i pod jakimi warunkami istnieje możliwość uznania wynagrodzenia za honorarium autorskie, w stosunku do którego znajdują zastosowanie podwyższone koszty podatkowe.
Zmianę wysokości limitu przewidzianego dla preferencyjnych 50% kosztów uzyskania dla twórców oraz uściślenie kręgu podmiotów, którym z omawianej preferencji wolno będzie korzystać zakłada nowelizacja ustawy o PIT. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.
U pracowników mogą być stosowane tzw. koszty autorskie, po spełnieniu określonych warunków. Przeczytaj komentarz eksperta i upewnij się, jakie to są warunki.
Podatek odroczony wykazywany jest jako obciążenie w rachunku zysków i strat (lub odpowiednio według MSSF w sprawozdaniu z całkowitych dochodów, jeśli spółka nie prezentuje odrębnego rachunku zysków i strat). Jeżeli jednak dana transakcja lub zdarzenie są ujmowane w kapitale własnym, wtedy także podatek odroczony ujmowany jest bezpośrednio w kapitale własnym, a nie w rachunku zysków i strat.
Podatnicy, którzy wcześniej nie korzystali z odliczenia, będą mogli odliczyć nie więcej niż 760 zł w dwóch następujących po sobie latach podatkowych, natomiast podatnicy, którzy po raz pierwszy skorzystają z odliczenia w 2012 r. skorzystają z ulgi po raz drugi tylko w roku 2013. Nowelizacja ustawy o PIT czeka już na podpis Prezydenta.
Przedmiotem trwających prac legislacyjnych jest projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chociaż trudno jest ocenić prawdopodobieństwo wejścia w życie proponowanych zmian (do ostrożności skłaniają m.in. już kilkukrotne, nieudane, próby zmiany przepisów o kosztach autorskich”), jednak „kompromisowy” charakter projektu uzasadnia bliższe przyjrzenie się propozycjom.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip