Zmiany wprowadza ustawa z dnia 21 lutego 2025 r. o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2025 r., poz. 321). Na gruncie komentowanej ustawy ma ona charakter dostosowujący I związana jest z wdrożeniem mechanizmu warunkowości społecznej.
Państwowa Inspekcja Pracy ogłosiła program działania na rok 2022 oraz na lata 2022-2024. W programie ujęto 200 kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 80.000 kontroli w 2018 roku i 73.000 kontroli w 2019 roku. Priorytetowe znaczenie miały w nich obszary, gdzie naruszenia prawa pociągają za sobą szczególnie dotkliwe skutki dla pracujących i ich rodzin. Do takich należą czas pracy oraz wypłata wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy.
Zastępca Głównego Inspektora Pracy przedstawił informację na temat nowych form działań kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w dobie pandemii.
Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła plan działań na 2021 rok. Z przedstawionej przez tę instytucję informacji wynika, że w przyszłym roku inspektorzy PIP mają przeprowadzić u pracodawców 52.000 kontroli. Zobacz, czy może to dotyczyć również Twojej firmy.
Główny Inspektor Pracy zdecydował, że od 22 czerwca 2020 r. inspektorzy pracy przystępują do wykonywania powierzonych zadań w pełnym zakresie. Działania kontrolno-nadzorcze prowadzone będą przy zastosowaniu procedur ograniczających ryzyko zakażenia wirusem COVID19.
W przyszłym roku PIP planuje baczniej przyjrzeć zawieraniu umów cywilnoprawnych w sytuacji, gdy spełnione są warunki właściwe dla umowy o pracę. Kontrolerzy sprawdzą też, czy przestrzegane są przepisy dotyczące nawiązywania i rozwiązywania umów terminowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip