Kodeks pracy zmiany

5 zmian w Kodeksie pracy oraz w urlopach macierzyńskich – zestawienie i

5 zmian w Kodeksie pracy oraz w urlopach macierzyńskich – zestawienie i konsekwencje dla pracodawcy

W połowie czerwca 2024 roku do konsultacji społecznych został skierowany projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy. Wprowadzi on zmiany w urlopie macierzyńskim dla mam wcześniaków. Zostanie bowiem wprowadzony dodatkowy urlop macierzyński dla hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków. Na nowych zasadach będzie też chroniony stosunek pracy  pracowników korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem. Sprawdź konsekwencje zmian dla pracodawcy.

Dodatkowy urlop macierzyński zostanie wprowadzony dla hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków w wymiarze do:

  • 8 tygodni – dla rodziców dzieci urodzonych od 28. tygodnia ciąży albo
  • 15 tygodni – dla rodziców dzieci urodzonych do 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową do 1000 g.

Projekt przewiduje, że zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie po 21 dniach od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw.

Kodeks pracy zmiany w urlopach rodzicielskich

Kodeks pracy: zmiany w urlopach rodzicielskich od 26 kwietnia 2023 r.

Po zmianach w Kodeksie pracy pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia mógł złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Okres ten został wydłużony aż o 4 lata. To jedna z wielu zmian, które ma ułatwić pracownikom będącym rodzicami godzenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Sprawdź, co ze zmian w Kodeksie pracy dotyczących urlopów rodzicielskich wynika dla pracodawcy.

Dyrektywa 2019/1158 ustanawia minimalne wymagania mające na celu osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy przez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami godzenia życia zawodowego z rodzinnym. W tym celu dyrektywa przewiduje indywidualne prawa związane z:

1)     urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim i urlopem opiekuńczym;

2)     elastyczną organizacją pracy dla pracowników będących rodzicami lub opiekunami.

Wejście w życie dyrektywy work life balance nie wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w regulaminach zakładowych.

Zgodnie art. 177 § 1 Kodeksu pracy, w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części ‒ do dnia zakończenia tego urlopu, pracodawca nie może:

  1. prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem;
  2. wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem.

Chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z ich winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Zmiany dla pracodawców

Zmiany w Kodeksie pracy 2023 – urlop opiekuńczy i zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

praca zdalna

Zmiany w Kodeksie pracy 2023: praca zdalna – jak przygotować się do zmian

Do 31 grudnia 2022 r. przedłużono stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że pracodawca może w dalszym ciągu zlecać pracownikom pracę zdalną. Jednak w 2023 roku praca zdalna zostanie wpisana do Kodeksu pracy. Sprawdź, co to oznacza dla pracodawcy. Przekonaj się także, co zmieni się w badaniach trzeźwości pracowników. Poznaj także planowane zmiany w kilometrówce.