Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. Tekst został opublikowany w Dz. U. z 2025 r., poz. 383 i wszedł w życie 26 marca 2025 roku.
Zmianę wprowadza ustawa z dnia 28 czerwca 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1228). Jej celem jest rozszerzenie zakresu karania przestępstwa zgwałcenia o przypadki, w których dochodzi do doprowadzenia innej osoby do obcowania płciowego, do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności bez jej zgody.
Zmianę wprowadza ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1965). Ma ona charakter dostosowujący w związku z ustanowieniem Wigilii Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy.
Zmianę wprowadza ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz.U. z 2024 r., poz. 1907). Jej istotą na gruncie komentowanej ustawy jest rozszerzenie katalogu przestępstw przeciwko obronności.
Zmianę wprowadza ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz.U. z 2024 r., poz. 1692). Jej celem na gruncie komentowanej ustawy jest określenie kar za popełnienie przestępstw związanych z naruszaniem obowiązków dotyczących obrony cywilnej.
Ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2600) wprowadzono zmiany, których celem jest rozszerzenie możliwości dokonania przepadku pojazdu mechanicznego (lub jego równowartości), prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym.
Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2024 r., poz. 17 i wszedł w życie 4 stycznia 2024 roku.
Od 1 stycznia 2018 r. powinność comiesięcznego przekazywania fiskusowi plików JPK_VAT została rozszerzona na mikroprzedsiębiorców. Natomiast począwszy od lipca tę grupę podmiotów oraz małe i średnie firmy – podobnie jak to już jest w przypadku tzw. dużych przedsiębiorców – obciąży obowiązek przekazywania pozostałych struktur JPK na żądanie organów podatkowych. Poznaj kary grożące za niewywiązanie się z tych obowiązków.
Kontrola podatkowa wiąże się z wieloma uciążliwościami dla przedsiębiorców, którzy zostali jej poddani. Dlatego w ich interesie jest, aby przebiegła szybko i sprawnie. Jej utrudnianie może skutkować odpowiedzialnością karną.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip