W 2 maja 2024 r. minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie opodatkowania VAT czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego polegających na instalacji systemów odnawialnych źródeł energii oraz usuwaniu azbestu. Wydanie tej interpretacji jest konsekwencją zeszłorocznych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Poznaj skutki tej interpretacji dla JST i sprawdź komentarz eksperta.
Inwestycje w OZE i usuwanie azbestu przez gminy – czego dotyczy problem
Gminy realizujące różnego rodzaju projekty i programy często nie działają w charakterze podatników, a w konsekwencji dokonywane przez gminy w ramach tych projektów i programów czynności nie podlegają opodatkowaniu VAT. W wyrokach z 30 marca 2023 r. w sprawach C-612/21 oraz C-616/21 TSUE orzekł, że dotyczy to również:
- gmin realizujących projekt, którego celem jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, poprzez zobowiązanie się na mocy zawartej z właścicielami nieruchomości umowy cywilnoprawnej do wykonania i montażu systemów odnawialnych źródeł energii na ich nieruchomościach (koszty tego projektu były w 75% finansowane ze środków publicznych, tj. z otrzymywanego od województwa dofinansowania, zaś w 25% przez właścicieli nieruchomości, na których instalowane były odnawialne źródła energii), oraz – po upływie określonego czasu – do przekazania własności tych systemów na rzecz właścicieli nieruchomości, oraz
- gmin realizujących program usuwania azbestu z nieruchomości znajdujących się na terenie tej gminy, stanowiących własność mieszkańców, którzy nie ponoszą z tego tytułu żadnych wydatków.
W konsekwencji czynności dokonywane przez gminy w takich przypadkach nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
VAT od fotowoltaiki i azbestu w gminach - poznaj skutki ostatnich wyroków TSUE
Odliczanie VAT w jednostkach − wskazówki i przykłady ewidencji księgowej
TSUE: liczenie odsetek od nadpłat jest niezgodne z prawem UE
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.