Transakcje kupna oraz sprzedaży aut, jak również wydatki na ich eksploatację często sprawiają problemy w zakresie ewidencji w księgach rachunkowych. Sprawdź przykłady rozliczeń, które mogą pomóc przy tych czynnościach.
Przedsiębiorca prowadzi gabinet weterynaryjny i dotąd sam, w formie papierowej, prowadził PKPiR bez VAT. Zorientował się, że we wrześniu 2020 r. przekroczył limit 200.000 zł obrotu. Musiał w związku z tym złożyć VAT-R, wysyłać zaległe deklaracje i JPK. W związku z tym będzie teraz korygował zeznanie roczne za 2020 rok. W sierpniu 2020 r. kupił drogi sprzęt za ponad 20.000 zł. Nie ujmował w żaden sposób tego wydatku w PKPiR, nie odliczył też VAT, gdyż nie mógł tego zrobić. Czy w sytuacji gdy i tak musi korygować poprzedni rok, może wpisać ten sprzęt do środków trwałych (będzie używany kilka lat) i dokonywać od września 2020 r. odpisów amortyzacyjnych?
Pytanie podatnika dotyczy rejestracji towarów handlowych, jakimi są nowe samochody. W której pozycji należy wpisać koszt poniesionych wydatków na rejestrację tych samochodów w PKPiR?
Najważniejszą zmianą w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów jest wprowadzanie nowych regulacji dotyczących korygowania kosztów w związku z ich nieopłaceniem w terminie. Nowe rozporządzenie obowiązuje od 11 maja.
W Dzienniku Ustaw z 10 maja 2013 r. opublikowano rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2013 r. poz. 551, dalej: rozporządzenie w sprawie KiPR). Obok przepisów regulujących zasady korygowania w KPiR nieopłaconych kosztów, wprowadzono także kilka drobniejszych zmian. Rozporządzenie weszło w życie 11 maja. Uwzględniono w nim przepisy przejściowe, regulujące księgowanie od 1 stycznia 2013 r. Ostateczna wersja rozporządzenia nowelizującego przynosi kilka istotnych zmian.
Szykują się zmiany w zasadach sporządzania remanentu rocznego - jego wartość będzie pomniejszana o dokonane w ciągu roku korekty kosztów - przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR będzie obowiązywał z mocą wsteczną - od 1 stycznia 2013 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip