Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, które nie były ujęte w ewidencji środków trwałych nie jest przychodem z działalności – wyjaśnił NSA w uchwale w składzie 7 sędziów z 17 lutego 2014 r.
Na rozbieżności w orzecznictwie dotyczącym zaliczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą do przychodu z tej działalności zwrócił uwagę już w sierpniu 2013 roku Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie o nr RPO/676612/11/V/620.1 RZ prof. Lipowicz poprosiła NSA o zajęcie się sprawą ze względu na sprzeczne wyroki sądów administracyjnych.
Sprawdź: NSA zajmie się przychodami z odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej
Podatnik ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na nabycie nowych technologii tylko wtedy, gdy spełni wszystkie wymagane ustawowo warunki. W przypadku gdy nowe oprogramowanie nie zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia. Sprawa dotyczyła spółki, która wdrożyła nowoczesne oprogramowanie. Zaewidencjonowała je w księgach rachunkowych, ale nie uwzględniła systemu w ewidencji podatkowej.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w zeznaniu rocznym ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii. Firma twierdziła, że tak.
Przeciwnego zdania był jednak organ podatkowy.
Podobnie uznał WSA w Warszawie, do którego sprawa trafiła. Sąd stwierdził, że spół-ka nie spełnia wszystkich wymogów umożliwiających zastosowanie ulgi. Z argumentami sądu zgadza się Tomasz Szczepanik, doradca podatkowy, partner w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy Sp.k. – Nie ma żadnych przesłanek, aby twierdzić, że wartość początkowa programu komputerowego ustalona na potrzeby księgowe może być punktem odniesienia przy ustalaniu 50% limitu odliczeń, skoro nie jest to wartość niematerialna i prawna w rozumieniu ustawy o CIT – dodaje ekspert.
Poznaj pełną treść komentarza eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip