Zmiany wprowadza ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1841). To kontynuacja zmian rozpoczętych z początkiem 2025 roku, których istotą jest zapewnienia skutecznego wdrożenia e-doręczeń w podmiotach publicznych.
Krajowa Administracja Skarbowa wydała komunikat ostrzegający przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod KAS. Wiadomości wysyłane przez oszustów informują o powiadomieniach wydanych rzekomo przez urząd skarbowy i zachęcają do kliknięcia w niebezpieczne linki.
Sprawdź też:
Komunikacja elektroniczna z KAS zgodnie z przepisami o e-Doręczeniach
Czy wspólnicy spółki cywilnej przesyłają sprawozdanie finansowe spółki do szefa KAS
Od 1 października br. jedna ogólnopolska infolinia KAS
Ataki na firmę typu Business Email Compromise, nazywany również atakami BEC, to jeden z najprostszych sposobów na wyłudzenie pieniędzy od firmy. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało informacje, jak się przed nimi bronić.
Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości w języku angielskim, których autor podszywa się pod Ministerstwo Finansów (MF) lub Krajową Administrację Skarbową (KAS). MF i KAS nie wysyłają tego typu wiadomości e-maili na adresy podatników.
Ministerstwo Finansów ostrzega przed e-mailami, które są próbą podszywania się pod wspomniany resort. Komunikat w tej sprawie został opublikowany na ministerialnej stronie internetowej.
Resort finansów ostrzega przed e-mailami od osób, które podają się za administratora Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl).
Wszyscy, którzy chcą złożyć wniosek do ZUS elektronicznie, mogą go przekazać wyłącznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Okazuje się, że ZUS nie będzie przyjmował takich wniosków, np. w sprawie ulg w zapłacie składek, za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail).
ZUS poinformował, że niektórzy z klientów w ostatnich dniach otrzymali maile z informacją m.in. o braku opłaconych składek. W związku z tym wydał komunikat ostrzegający przed oszustami i przypomniał, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych.
Pracodawcy wolno korzystać z imiennego adresu poczty elektronicznej byłego pracownika, ale w bardzo ograniczonym zakresie – wynika z wyjaśnień Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W szczególności taki e-mail nie może służyć do pozyskiwania nowych klientów.
Ministerstwo Finansów przestrzega, że ponownie pocztą elektroniczną są przesyłane fałszywe wiadomości podszywające się pod resort finansów. Czego dotyczą?
Europejski Trybunał Praw Człowieka 12 stycznia 2016 r. orzekł, że pracodawca ma prawo do przeglądania internetowej korespondencji prowadzonej przez pracowników. W wydanym orzeczeniu zaznaczył jednak, że konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy interesami firmy a prawem do prywatności. Kiedy pracodawca może, a kiedy nie – czytać e-meile prywatne pracownika wysyłane ze służbowego komputera? Czy korzystanie ze służbowej poczty elektronicznej może być podstawą do zwolnienia z pracy? Poznaj komentarz eksperta w tej sprawie.
Wydając orzeczenie w sprawie Bogdan Mihai Barbulescu kontra Rumunia w sprawie łamania praw człowieka do prywatności, która toczyła się od 2007 roku, Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że w uzasadnionych przypadkach pracodawca może przeglądać korespondencję pracownika.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip