Zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych podlegają nie tylko przychody i związane z nimi koszty, które mają związek z działalnością na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, ale także z każdej innej działalności pomocniczej, która jest niezbędna do jej prowadzenia, nawet jeśli jest wykonywana poza obszarem SSE.
Zagadnienie sporne
Spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności na tereniespecjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE). Zostało ono udzielone na prowadzenie działalności m.in. w zakresie: produkcji maszyn (kombajnów hydraulicznych i elektrycznych o różnych parametrach), urządzeń górniczych oraz podzespołów i części do tych wyrobów, sprzedaży tych wyrobów, usług w zakresie napraw gwarancyjnych. Spółka wykonuje też usługi serwisowe polegające na naprawie maszyn i urządzeń wyprodukowanych przez nią na terenie strefy, a następnie sprzedanych lub wydzierżawionych do podmiotów trzecich. Na serwisowanie pracownicy jadą bezpośrednio do kontrahenta poza strefę, do zakładu, w którym zainstalowana jest dana maszyna.
Spór dotyczył tego, czy usługi wykonane u kontrahenta będą objęte zwolnieniem z CIT.
Przy ocenie działalności pomocniczej należy brać pod uwagę wiele różnych kryteriów takich jak, np. liczba transakcji, zaangażowanie środków przedsiębiorcy. Nie tylko wtedy działalność może być uznana za pomocniczą, gdy wspiera działalność główną, ale również wówczas, kiedy z jednej strony wspiera działalność główną, ale z drugiej strony wartość zaangażowanych środków, musi wskazywać, że działalność na charakter dodatkowy, uboczny – a nie, że jest to inny rodzaj działalności danego przedsiębiorcy - wyjaśnił WSA w Gliwicach (wyrok o sygn. akt III SA/Gl 1488/13).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip