Może się zdarzyć, że firma nie zgłosiła na czas przejścia do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego. Czy w tej sytuacji powinieneś złożyć czynny żal, jakie kroki podjąć, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami? Sprawdź, jak postąpić, aby rozwiązać problem z korzyścią dla firmy i zachować spokój.
Niekorzystne dla podatników zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego w zakresie składania tzw. czynnego żalu. Jeśli wejdzie ona w życie w kształcie zaproponowanym przez resort sprawiedliwości, możliwość skorzystania z tej instytucji będzie bardziej ograniczona niż dotychczas.
Podatnicy, którzy nie wywiązali się z obowiązku podatkowego, dotyczącego m.in. informacji o schematach podatkowych (MDR) lub o cenach transferowych (TPR-C i TPR-P), mogą złożyć tzw. czynny żal do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. W tym celu można skorzystać z usługi dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl.
Od 1 października 2020 r. podatnicy zobowiązani są do składania nowej wersji JPK. Plik składa się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Po nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego część ewidencyjna JPK_VAT została uznana za księgę. A to oznacza, że w przypadku korekty części ewidencyjnej, czyli dotychczasowego JPK, podatnik powinien złożyć czynny żal, aby nie zostać ukaranym za przesyłanie nierzetelnej księgi.
Minął termin na składanie deklaracji podatkowej, a Ty jej nie złożyłeś? Zrób to niezwłocznie i dołącz do niej czynny żal. To zawiadomienie organu podatkowego o popełnieniu czynu zabronionego, które umożliwi Ci uniknięcie odpowiedzialności karnej skarbowej. Aby sporządzić taki czynny żal, skorzystaj z gotowego wzoru pisma.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip