Jedną z nadrzędnych zasad rachunkowości jest zasada współmierności przychodów i kosztów. Metodą realizacji zasady współmierności przychodów i kosztów jest uwzględnianie w bilansie jednostki rozliczeń międzyokresowych. Sprawdź przykłady księgowań dotyczące rozliczeń międzyokresowych.
Przepisy prawa bilansowego nakazują ujmować w sprawozdaniu finansowym skutki przyszłych zdarzeń – dotyczy to sprawozdań sporządzanych według ustawy o rachunkowości oraz MSR/MSSF. Zarówno w regulacjach krajowych, jak i międzynarodowych wskazane zostało rozgraniczenie między rezerwami a rozliczeniami międzyokresowymi. Te ostatnie są bardzo mocno związane z działalnością podstawową operacyjną jednostki.
Czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów (RMK) dokonujemy wówczas, gdy dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych (art. 39 ust. 1 UoR). Dzięki stosowaniu czynnych rozliczeń międzyokresowych można wiarygodnie ustalić wynik finansowy w każdym (miesięcznym) okresie sprawozdawczym.
Czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów (RMK) dokonujemy wówczas, gdy dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych (art. 39 ust. 1 UoR). Dzięki stosowaniu czynnych rozliczeń międzyokresowych można wiarygodnie ustalić wynik finansowy, w każdym (miesięcznym) okresie sprawozdawczym.
Rozliczenia międzyokresowe czynne dotyczą nakładów, które jednostka ponosi dzisiaj, a które przyczynią się do powstania przychodów w przyszłości. Sprawdźmy na przykładach, jak prawidłowo ewidencjonować rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Jedną z najważniejszych zasad rachunkowości jest zasada współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów (określona w art. 6 ust. 2 uor). Zgodnie z tą zasadą ujmuje się w księgach rachunkowych zdarzenia przyporządkowując je do właściwego okresu sprawozdawczego. W praktyce oznacza to, że trzeba rozważyć zarówno rozliczanie kosztów w czasie, jak i przychodów. Zasada ta ma oczywiście również przełożenie na aktywowanie kosztów wytworzenia wyrobów, ujmowanie materiałów, które będą dopiero w przyszłości zużyte w działalności jako zapasy, czy chociażby poprzez naliczanie odpisów amortyzacyjnych przez cały okres użytkowania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Rozliczenia międzyokresowe kosztów mają w księgach rachunkowych dwa oblicza: rozliczenia czynne i rozliczenia międzyokresowe bierne.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip