Na etapie sporządzania bieżących sprawozdań finansowych często identyfikowane są błędy dotyczące faktycznie lat poprzednich. Przykładem są przychody i koszty, które rzeczywiście dotyczą poprzednich lat. Jak prawidłowo skorygować ten błąd w sprawozdaniu finansowym za rok 2024? Sprawdźmy.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości (dalej „KSR”, Standard).
Sposób postępowania w przypadku stwierdzenia błędów lub omyłek, a także zmian polityki rachunkowości, opisany został w KSR nr 7 „Zmiany zasad (polityki)
rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja”.
Zakłócenie porównywalności danych
Według tego Standardu zakłócenie porównywalności danych jest uzasadnieniem zastosowania podejścia retrospektywnego do danych porównawczych oraz doprowadzenie ich do porównywalności. Sytuacja taka będzie miała miejsce np. w wyniku zmian polityki rachunkowości lub jeśli stwierdzony błąd będzie istotny.
Podejście retrospektywne polega na przekształceniu danych porównawczych w taki sposób, jak gdyby zmienione zasady (polityka) rachunkowości przyjęte w roku obrotowym stosowane były od zawsze.
W związku z tym uzupełniająco w odrębnej kolumnie bilansu wykazujemy retrospektywnie przekształcone dane.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy szkolenie w Akademii Portalu FK:
Bezpieczna księgowość: zidentyfikuj i wyeliminuj najczęstsze błędy rachunkowe
Polecamy też:
Błędy w sprawozdaniu finansowym – 15 wskazówek, jak ich unikać
Oglądaj szkolenie:
Najczęściej popełniane błędy w sprawozdaniach finansowych cz. 1
Najczęściej popełniane błędy w sprawozdaniach finansowych cz. 2
Najczęściej popełniane błędy w inwentaryzacji – podpowiadamy, jak ich unikać
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.