Od 2025 roku określone jednostki są zobowiązane do sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. To efekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, która wprowadza szczegółowe wymogi dotyczące raportowania informacji ESG. Co to oznacza w praktyce? Konieczność zbierania i publikowania danych dotyczących wpływu działalności na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Aby ułatwić Ci zrozumienie nowych regulacji, przygotowaliśmy przejrzystą tabelę z analizą kluczowych przepisów nowego rozdziału 6c ustawy o rachunkowości. Sprawdź, jakie obowiązki czekają Twoją firmę i jak się do nich przygotować!
W nowym rozdziale 6c ustawy o rachunkowości zostały nałożone obowiązki związane ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju na:
a) jednostki duże,
b) jednostki będące jednostką dominującą dużej grupy kapitałowej,
c) małe i średnie jednostki dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym
d) spełniające określone warunki i kryteria wielkości jednostki zależne i oddziały z siedzibą w Polsce, których odpowiednio jednostka dominująca najwyższego szczebla lub jednostka samodzielna podlega przepisom prawa państwa spoza EOG.
Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju: art. 6c ustawy o rachunkowości
W tabeli zebraliśmy omówienie nowego rozdziału 6c ustawy o rachunkowości związane ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju.
Tabela. Omówienie nowego rozdziału w UoR: „Rozdział 6c Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju.
Po przeczytaniu tekstu:
Poznasz szczegóły nowych przepisów – w artykule znajdziesz przejrzystą tabelę, która krok po kroku wyjaśnia kluczowe zmiany w ustawie o rachunkowości związane ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju.
Polecamy też:
Nowe obowiązki w sprawozdawczości niefinansowej – przygotuj się na 2025 rok
Nowe struktury logiczne dla sprawozdań finansowych od 2025 roku
Przepisy dotyczące obowiązków w zakresie sprawozdawczości ESG opublikowane
Sprawdź, jak przygotować się do raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnie z CSRD
Oglądaj szkolenie w Akademii Portalu FK:
ESG w kontekście dyrektywy CSRD i rozporządzenia EU Taksonomia – nowe obowiązki
Druga połowa roku, to czas gdy firmy zastanawiają się, czy ich sprawozdanie finansowe musi być poddane badaniu przez biegłego rewidenta. Jakie są procedury związane z badaniem sprawozdania finansowego, jakie podmioty mają obowiązek poddania badaniu sprawozdania finansowego?
dr Katarzyna Trzpioła, specjalista prawa bilansowego i podatkowego, wyjaśnia obowiązki związane z badaniem sprawozdania finansowego.
Ekspert podpowie m.in.:
Poznaj odpowiedzi na te inne pytania związane z procedurą badania sprawozdania finansowego.
Polecamy też:
Obowiązki związane z zatwierdzaniem sprawozdania finansowego 2021
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.