Pytanie:
Na zgromadzeniu wierzycieli we wrześniu 2010 roku upadła spółka z o.o. zawarła układ z wierzycielami. Sąd zatwierdził układ. W zatwierdzonych przez sąd propozycjach układowych zostało zapisane, że upadły proponuje „Umorzenie odsetek ustawowych powstałych po dacie ogłoszenia upadłości w stosunku do wszystkich wierzycieli objętych postępowaniem upadłościowym”. Postępowaniu układowemu podlegają również wierzytelności ZUS-u. ZUS domaga się zapłaty odsetek do poszczególnych rat układowych do dnia ich zapłaty (co w przypadku naszej spółki będzie trwało 5 lat), twierdząc że zapis o umorzeniu odsetek ustawowych nie pozbawia ich prawa domagania się odsetek podatkowych, którym ZUS podlega.
Zarówno urząd skarbowy jak i PFRON nie domagają się zapłaty odsetek w taki sposób jak ZUS. Raty układowe do urzędu skarbowego i PFRON-u obejmują zapłatę odsetek do dnia ogłoszenia upadłości układowej, a nie do dnia zapłaty poszczególnych rat układowych. Faktem jest, że nasze zapisy w propozycjach układowych zostały niefortunnie sformułowane (z pewnością jest zapisanie, że proponujemy umorzenie odsetek ustawowych i podatkowych byłoby precyzyjniejsze), ale czy prawo upadłościowe nie jest tutaj nadrzędne i tym samym jednoznacznie ogranicza możliwości dochodzenia przez ZUS odsetek powstałych po dniu ogłoszenia upadłości układowej? Przy przygotowywaniu propozycji układowych uważaliśmy, że odsetki podatkowe wynikają z ustawy i takie ich sformułowanie nie budziło naszych wątpliwości, po prostu zakładaliśmy umorzenie wszystkich odsetek po dniu ogłoszenia upadłości.
Pozostało jeszcze 64% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Marcin Sarna
radca prawny, ekspert z zakresu ochrony danych osobowych. Specjalizuje się również w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, w szczególności świadcząc pomoc prawną dla producentów maszyn i urządzeń, przedsiębiorców funkcjonujących w branży usługowej i w sektorze energetycznym