W przedstawionej sytuacji przysługuje Państwu w całości prawo do odliczenia od zakupów związanych z organizacją przedmiotowej imprezy przysługuje. Jednakże kwotę podatku naliczonego od tych zakupów jesteście Państwo moim zdaniem obowiązani obliczać w oparciu o obowiązujący Państwa prewspółczynnik.
Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).
Jak jednocześnie stanowi art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarczej (z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy o VAT - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie), gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, a więc w oparciu o tzw. prewspółczynnik.
W świetle przytoczonych przepisów uważam, że w przedstawionej sytuacji prawo do odliczenia od zakupów związanych z organizacją przedmiotowej imprezy przysługuje Państwu w całości. Jednakże kwotę podatku naliczonego od tych zakupów jesteście Państwo moim zdaniem obowiązani obliczać w oparciu o obowiązujący Państwa prewspółczynnik.
Wyjątek stanowią zakupy dotyczące wyłącznie świadczonych usług wyłączności gastronomicznej i reklamy (np. koszty materiałów reklamowych). W zakresie tym prawo do odliczenia przysługuje Państwu w całości bez ograniczenia wynikającego z zastosowania prewspółczynnika.
Zastrzec na zakończenie pragnę, że można się spotkać z wyjaśnieniami organów podatkowych, iż za wyjątkiem zakupów bezpośrednio związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych (w omawianej sytuacji są to zakupy dotyczące bezpośrednio usług wyłączności gastronomicznej i reklamy) prawo do odliczenia w takich przypadkach jak omawiany nie przysługuje.
Tytułem przykładu wskazać można interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 sierpnia 2016 r. (nr IBPP3/4512-333/16-1/ASz), w której czytamy, że „(…) prawo do odliczenia będzie przysługiwało Wnioskodawcy nie od wszystkich zakupów związanych z organizacją jarmarku kulturalnego jak to proponuje Wnioskodawca, lecz wyłącznie od wydatków wykazujących bezpośredni związek z czynnościami opodatkowanymi. Podkreślenia wymaga, że prawo do odliczenia z tytułu tych zakupów będzie przysługiwało jedynie w zakresie w jakim będą one związane z czynnościami opodatkowanymi”.
W związku z tym wskazane byłoby wystąpienie przez Państwa w przedstawionej kwestii z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.