Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Z początkiem roku weszły w życie zmiany, które w istotny sposób wpływają na stosowanie tzw. ulgi termomodernizacyjnej w PIT. Na ich podstawie podatnicy m.in. utracili możliwość korzystania z niej w przypadku wydatków poniesionych na niektóre popularne w poprzednich latach urządzenia grzewcze. Są jednak również dobre wiadomości dla zainteresowanych skorzystaniem z preferencji w tym zakresie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
TOP zmiany w podatkach dochodowych na 2025 – kasowy PIT, JPK CIT i globalny podatek minimalny
Ulga termomodernizacyjna w PIT już bez kotłów olejowych i gazowych
Jak liczyć limit ulgi termomodernizacyjnej?
Czy klimatyzator z funkcją grzania jest objęty ulgą na termomodernizację
Objaśnienia MF dotyczące wsparcia przedsięwzięć termomodernizacyjnych w PIT
Obowiązuje już rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 19 grudnia 2024 r., które wprowadziło zmiany w wykazie materiałów, urządzeń i usług, których zakup daje prawo do ulgi termomodernizacyjnej (przewidzianej w art. 26h ustawy o PIT). Dokonano tego w drodze modyfikacji przepisów rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 273). Analiza zapisów rozporządzenia zmieniającego prowadzi do wniosku, że ze wspomnianego wykazu została usunięta część wydatków uprawniających do ulgi, ale w zamian pojawiły się nowe.
W świetle znowelizowanych przepisów, nie będzie już można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w PIT w przypadku wydatków poniesionych na:
Z drugiej strony podatnicy uzyskali możliwość korzystania z ulgi na termomodernizację w odniesieniu do wydatków poniesionych na urządzenia i usługi, które dotychczas nie pozwalały im skorzystać ze wspomnianej preferencji.
Jak wyjaśnili autorzy omawianych rozwiązań, uwzględnienie w wykazie materiałów budowlanych i urządzeń związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych magazynów energii i magazynów ciepła, a także usług montażu ww. magazynów – pozytywnie wpłynie na rozwój technologii magazynowania energii, która ma z kolei kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju OZE. Dzięki magazynowaniu energii gospodarstwa domowe mogą zwiększyć poziom autokonsumpcji, a tym samym ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci, co przełoży się na obniżenie rachunków za energię elektryczną.
Z kolei uchylenie możliwości ubiegania się o premię termomodernizacyjną w przypadku nabycia (i montażu) kotłów olejowych, kotłów gazowych, zbiorników na gaz lub olej oraz przyłączy do sieci gazowej – wytłumaczono przepisami unijnymi, a konkretnie dyrektywą EPBD, Na ich podstawie od 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie UE mają nie udzielać żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.
W ramach nowelizacji dokonano również doprecyzowania przepisów, które budziły wątpliwości interpretacyjne w trakcie obsługi deklaracji podatkowych przez organy administracji skarbowej w związku z ulgą termo modernizacyjną w PIT. Dotyczy to m.in. zapisów, które odnoszą się do nabycia i montażu pomp ciepła, możliwości skorzystania z omawianej ulgi w przypadku docieplenia dachów, zakupu drzwi zewnętrznych, montażu węzłów cieplnych czy wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej.
Przykładowo jeśli chodzi o drzwi, to w załączniku do ww. rozporządzenia MIiR z 21 grudnia 2018 r. – stanowiącym wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2024 r. była wymieniona m.in. „stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne”. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia zmieniającego, wprawdzie katalog materiałów budowlanych mieszczących się w kategorii „stolarka okienna i drzwiowa” poprzez użycie sformułowania „w tym” był otwarty, niemniej jednak wątpliwości interpretacyjne budził brak wskazania w tym katalogu „drzwi zewnętrznych”, których parametry niewątpliwie wpływają na efektywność energetyczną budynków. W celu wyeliminowania tych wątpliwości i ułatwienia stosowania przepisów przez podatników i organy skarbowe, uzupełniono wymienione materiały budowlane o „drzwi zewnętrzne” (ust. 1 pkt 14 załącznika).
Rozporządzenie zmieniające weszło w życie 1 stycznia 2025 r.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.