Zbycie przedsiębiorstwa na podstawie darowizny – obowiązki dokumentacyjne w VAT i PIT

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 26 lipca 2024
Przekazanie przedsiębiorstwa w darowiźnie

Przekazując przedsiębiorstwo w formie darowizny, darczyńca musi sporządzić odpowiednie dokumenty zarówno na potrzeby VAT, jak i podatku dochodowego. Sprawdź na przykładzie o czym pamiętać przekazując firmę w darowiźnie członkowi rodziny.

Czynność zbycia (w tym na podstawie umowy darowizny) przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie  podlega w ogóle ustawie o VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 tej ustawy. Skoro darowizna nie podlega VAT, to w przepisach tej ustawy nie odnajdziemy regulacji odnoszących się do zasad sporządzania takiego remanentu. Pamiętać jednak trzeba, że spod działania ustawy o VAT wyłączone zostało przekazanie przedsiębiorstwa, będącego zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, dające faktyczną możliwość kontynuowania działalności przez nabywcę w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie obowiązki dokumentacyjne w VAT i PIT wiążą się ze zbyciem przedsiębiorstwa.

Polecamy też:

Pozostało jeszcze 85% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, absolwentka prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny, doradca podatkowy w spółce Librum sp. z o.o. Spółka doradztwa podatkowego. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wieloma wydawnictwami. Doświadczony trener z zakresu podatków i księgowości m.in. dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, korporacji prawniczych i firm szkoleniowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz