Termin zgłoszenia kasowego PIT 2025 – czas na złożenie oświadczenia

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 7 lutego 2025
Termin zgłoszenia kasowego PIT 2025 – do kiedy trzeba złożyć

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z metody kasowej w PIT, muszą pamiętać o terminie zgłoszenia. Termin zgłoszenia kasowego PIT 2025 upływa 20 lutego, a jego przekroczenie oznacza brak możliwości rozliczania się w ten sposób w danym roku podatkowym. Sprawdź, czy rozliczany przez Ciebie klient może skorzystać z tej metody i pobierz gotowy wzór oświadczenia o wyborze kasowego PIT.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na czym polega kasowa metoda rozliczeń w PIT
  • Jakie są korzyści ze stosowania tej metody przez przedsiębiorców
  • Kto może z niej skorzystać w 2025 roku
  • Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc rozliczać kasowo przychody i koszty
  • Czy metoda ta przysługuje w 2025 roku podatnikom rozpoczynającym działalność gospodarczą

Pobierz wzór:

Oświadczenie o wyborze metody kasowej rozliczania przychodów – wzór

Sprawdź też:

Oglądaj szkolenia dotyczące kasowego PIT i sprawdź wady i zalety tego rozwiązania:

Kto może skorzystać z kasowego PIT w 2025 roku

Wśród zmian w podatkach, które weszły w życie z początkiem 2025 roku, jedną z najbardziej istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców opodatkowanych PIT jest wprowadzenie możliwości rozliczeń w tym podatku metodą kasową. Dokonano tego mocą ustawy z  27 września 2024 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (ustawa nowelizująca).

Przypomnijmy, że dotychczas obowiązywała w tym zakresie zasada memoriałowa, nakazująca rozpoznawać przychód z działalności gospodarczej już w dacie wystawienia faktury, niezależnie od tego, czy należność za sprzedane towary bądź wykonane usługi została uregulowana.

Na czym polega metoda kasowa rozliczeń w PIT

Przeciwieństwem powyższej zasady jest metoda kasowa. Pozwala ona przedsiębiorcom rozpoznać przychód do celów PIT dopiero po otrzymaniu zapłaty za swoje towary bądź usługi od kontrahenta (jednak nie później niż 2 lata od daty wystawienia faktury lub w momencie likwidacji działalności gospodarczej). Rozwiązanie to jest korzystne dla właścicieli firm, pozwalając im na utrzymanie płynności finansowej w przypadku opóźnień w płatnościach ze strony ich kontrahentów.

Konsekwentnie, koszty uzyskania przychodów podlegają potrąceniu nie wcześniej niż w momencie faktycznej zapłaty zobowiązania przez podatnika, tytułem wydatków ponoszonych przez niego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co istotne, metodę tę wolno stosować tylko do przychodów wynikających z transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (tzw. B2B).

Kto może skorzystać z kasowego PIT w 2025 roku

Z nowej metody kasowej nie skorzystają jednak wszyscy przedsiębiorcy opłacający PIT, lecz tylko ci, którzy spełniają określone w przepisach kryteria. Mianowicie przepisy te są adresowane do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowanych PIT według skali podatkowej,  podatkiem liniowym, IP Box, czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy:

  • osiągnęli przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy w wysokości nieprzekraczającej  kwoty 1.000.000 zł,
  • nie prowadzą ksiąg rachunkowych (lecz dokonują rozliczeń odpowiednio na podstawie PKPiR bądź ewidencji przychodów),
  • złożyli terminowo oświadczenie o wyborze metody kasowej we właściwym urzędzie skarbowym.
PrzykładPrzedsiębiorca „X” prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami AGD. Rozlicza się z PIT na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Jego przychód z tej działalności za 2024 rok (rozliczanej w oparciu o PKPiR) wyniósł 976.000 zł. Ponieważ podatnik z początkiem 2025 roku dobrowolnie przeszedł z księgi podatkowej na księgi rachunkowe, nie będzie mógł  skorzystać  w tym roku podatkowym z metody kasowej.

Metoda kasowa nie przysługuje natomiast podatnikom PIT, którzy prowadzą działalność gospodarczą w ramach spółek osobowych (np. spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej).

Termin zgłoszenia kasowego PIT 2025 – do kiedy trzeba złożyć oświadczenie

W celu skorzystania z omawianego rozwiązania, oświadczenie o wyborze metody kasowej należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby rozliczać PIT kasowo już 2025 roku, mają czas na podjęcie i zgłoszenie organowi podatkowemu decyzji w tym zakresie do 20 lutego 2025 r.

Kasowy PIT 2025 a nowi przedsiębiorcy – do kiedy mają czas na zgłoszenie

Podatnik, który w 2025 roku dopiero zaczyna prowadzenie  działalności gospodarczej, również  może wybrać wspomnianą metodę kasową. W takim przypadku wspomniane wcześniej oświadczenie dotyczące stosowania kasowego PIT powinno być przez niego złożone w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeśli działalność ta została rozpoczęta w grudniu, czas na zgłoszenie fiskusowi decyzji w tym  zakresie upływa wraz z końcem roku podatkowego.

Zapamiętaj! Podatnik, który wybrał tę metodę, będzie musiał ją stosować przez cały rok podatkowy. Dokonany w tym zakresie wybór będzie dotyczył również kolejnych lat (chyba, że w terminie do 20. lutego roku podatkowego przedsiębiorca zawiadomi na piśmie o rezygnacji z niej  właściwego naczelnika urzędu skarbowego).
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz