Przekazanie firmowego samochodu na cele prywatne – skutki podatkowe na przykładzie

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 18 lipca 2024
Przekazanie firmowego samochodu na cele prywatne

Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego na cele prywatne niesie ze sobą konkretne skutki podatkowe. Dowiedz się, jak przekazanie samochodu firmowego na cele prywatne wpływa na rozliczenia VAT, PIT oraz składki zdrowotnej, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Problem: Czynny podatnik VAT prowadzący PKPiR posiada w ewidencji środków trwałych samochód osobowy, który jest całkowicie zamortyzowany. Samochód kupiony był jako nowy w 2014 roku, odliczono wtedy 50% VAT. Podatnik zamierza w lipcu 2024 roku przekazać ten samochód na swoje cele osobiste. Jakie są konsekwencje takiego przekazania samochodu na gruncie podatku VAT, podatku dochodowego i składki zdrowotnej?

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu:

  • Sprawdzisz na konkretnym przykładzie, jakie są skutki podatkowe związane z przekazaniem firmowego samochodu na cele prywatne.

Polecamy też:

Pozostało jeszcze 76% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, absolwentka prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny, doradca podatkowy w spółce Librum sp. z o.o. Spółka doradztwa podatkowego. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wieloma wydawnictwami. Doświadczony trener z zakresu podatków i księgowości m.in. dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, korporacji prawniczych i firm szkoleniowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz