Przedsiębiorcy uprzywilejowani w PIT w porównaniu z pracownikami

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 7 czerwca 2024
Przedsiębiorcy uprzywilejowani w PIT w porównaniu z pracownikami

Na kwestię sprawiedliwości jeśli chodzi o sytuację podatkową poszczególnych grup obywateli – podatników PIT zwróciło uwagę Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). W związku z otrzymywanymi skargami wskazującymi na uprzywilejowanie przedsiębiorców w tym zakresie, Biuro RPO postanowiło wystąpić w przedmiotowej kwestii do Ministerstwa Finansów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na czym według obywateli kontaktujących się z Biurem RPO polega  niesprawiedliwe zróżnicowanie  sytuacji podatkowej osób zatrudnionych na umowę o pracę względem przedsiębiorców
  • Jak w piśmiennictwie odnoszono się do tej kwestii
  • Jakie działania zostały podjęte w tym zakresie przez Biuro RPO

Sprawdź też:

Dostęp fiskusa do danych bankowych obywateli – MF ujawniło dane  

Fiskus wysyła nieformalne listy do podatników - jest reakcja RPO

Projekt zmian w ustawie o KAS – jakie skutki dla przedsiębiorców

Rzecznik Praw Obywatelskich – czynności sprawdzające to nie kontrola podatkowa

Kalkulator wynagrodzeń brutto - netto

Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zasygnalizowało, że wpływają do niego skargi obywateli na różnice w opodatkowaniu dochodów z pracy zarobkowej w zależności od formy jej świadczenia.  Wskazuje się w nich na niesprawiedliwe zróżnicowanie sytuacji podatkowej osób zatrudnionych na umowę o pracę względem osób prowadzących działalność gospodarczą. Chodzi o kwestie rozliczania kosztów, stawek podatkowych, czy  możliwości rozliczania straty podatkowej. Jak tłumaczy Biuro, obywatele nie rozumieją, dlaczego umowa o pracę w zasadzie jest najwyżej opodatkowana.

Ich wątpliwości budzi także kwestia istotnych różnic w zakresie rozliczania składki zdrowotnej. Dotyczy to m.in. planowanej reformy tej składki, mającej zmodyfikować niekorzystne skutki Polskiego Ładu. Reforma ta  ma  bowiem objąć wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Wystąpienie RPO do Ministerstwa Finansów

W związku z tym Biuro RPO w piśmie z 28 maja 2024 r.(nr  V.511.95.2024.EG) zwróciło się do Ministerstwa Finansów o szczegółowe ustosunkowanie się do problemu, w tym pod kątem konstytucyjnym i legislacyjnym. W piśmie sformułowano także pytanie, czy resort będący jego adresatem rozważał zmiany w zakresie nowych zasad rozliczania składki zdrowotnej wprowadzonych na mocy Polskiego Ładu w odniesieniu do innych grup podatników niż osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Odniósłszy się do wskazanych wcześniej kwestii,  Biuro RPO (reprezentowane przez Piotra Mierzejewskiego, dyrektora Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO) podniosło w przedmiotowym piśmie, że w doktrynie prawa podatkowego pojawiają się  głosy, według których polski system podatkowy poprzez odmienne reguły opodatkowania (w zależności od formy zatrudnienia)  – w sposób nieuzasadniony różnicuje ciężar podatkowy dla dochodów osiąganych z różnych form świadczenia pracy. Choć podkreśla się, że pewne odmienności reguł rozliczeń podatkowych w przypadku różnych form pracy są dopuszczalne, to jednak nie powinny one prowadzić do zdywersyfikowania ciężaru podatkowego podatników o takim samych dochodzie ekonomicznym.

Dlatego stawiana jest teza, że osoby o podobnym dochodzie ekonomicznym uzyskiwanym z pracy zarobkowej powinny zostać obciążone podatkiem w podobnej wysokości.

W tym kontekście w piśmie zwrócono  uwagę na to, że w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą dochód (który  powinien być kryterium  przesądzającym o wysokości ciężaru podatkowego)  jest ustalany i opodatkowany odmiennie niż w przypadku m.in. pracowników czy zleceniobiorców, stron umowy o dzieło. W wyniku tego ciężar podatkowy – przy takim samym dochodzie ekonomicznym  –  może być zasadniczo różny. Pojawiają się również głosy, że ustawa o PIT po wprowadzeniu tzw. Polskiego Ładu w istocie pogłębiła zróżnicowanie wysokości obciążeń podatkowych obywateli.

Postulaty zmian w przepisach ustawy o PIT

W związku z tym w przedmiotowym piśmie wskazano na pojawiające się postulaty wprowadzenia  stosownych zmian legislacyjnych w ustawie o PIT.  Miałyby one doprowadzić do ujednolicenia zasad opodatkowania tym podatkiem osób wykonujących pracę zarobkową w różnych formach.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz