Karty podarunkowe – jak rozliczyć na gruncie VAT i PIT

Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 23 lipca 2024
karty podarunkowe a VAT i piT

Przedsiębiorcy coraz częściej oferują możliwość zakupu kart podarunkowych w ramach prowadzonej działalności. Warto wiedzieć, jak to rozliczyć na gruncie VAT i PIT. Sprawdźmy na konkretnym przykładzie.

Problem: Jesteśmy podatnikiem VAT zwolnionym. W ramach prowadzonej działalności świadczymy usługi medyczne (konsultacje lekarskie), posiadamy także w swojej ofercie zabiegi fizjoterapeutyczne oraz sprzedaż produktów (np. kosmetyków, itp.). Wprowadziliśmy ostatnio możliwość zakupu kart podarunkowych. Proszę o wskazanie, w którym momencie należy te karty podarunkowe zaewidencjonować na kasie rejestrującej oraz kiedy należy zaewidencjonować ich sprzedaż jako przychód, w momencie ich zakupu czy w momencie ich wykorzystania. Dodam, że wszystkie usługi objęte kartami podarunkowymi korzystają ze zwolnienia od VAT ze względu na poziom obrotów. W przypadku braku zwolnienia bony dotyczyłyby usług medycznych (ZW) oraz usług medycyny estetycznej (23%).  Beneficjent będzie miał prawo wyboru czy w ramach karty podarunkowej skorzysta z medycyny estetycznej, czy z zabiegów opieki medycznej. Karta będzie dotyczyć wszystkich usług dostępnych w gabinecie.

Wyjaśnijmy, że  bonem, kartą, voucherem jest instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług (art. 2 pkt 41 ustawy o VAT). Ustawa o VAT rozróżnia dwa rodzaje bonów: bony SPV oraz bony MPV.

Bonem jednego przeznaczenia (SPV) jest bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz kwota należnego podatku (stawka VAT), są znane w chwili emisji tego bonu. Bon różnego przeznaczenia (MPV), to bon inny niż bon jednego przeznaczenia.


Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak rozliczyć na gruncie VAT zakup kart podarunkowych i kiedy ewidencjonować na kasie rejestrującej;
  • W którym momencie rozpoznać przychód związany za kartą podarunkową.

Polecamy też:

Więcej porad z VAT

Pozostało jeszcze 65% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Jolanta Kica

Autor: Jolanta Kica

Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, absolwentka prawa na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny, doradca podatkowy w spółce Librum sp. z o.o. Spółka doradztwa podatkowego. Posiada wieloletnie doświadczenie oraz ugruntowaną wiedzę w zakresie rachunkowości i prawa podatkowego, a także prawa cywilnego i gospodarczego. Współpracuje z największymi firmami na Dolnym Śląsku. Autor związany z wieloma wydawnictwami. Doświadczony trener z zakresu podatków i księgowości m.in. dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, korporacji prawniczych i firm szkoleniowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.