Jak rozliczyć wydatki na spotkania biznesowe w restauracji

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 31 lipca 2024
Jak rozliczyć wydatki na spotkania biznesowe w restauracji

Przedsiębiorca planuje organizację spotkania biznesowego w restauracji. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć fakturę, aby zaliczyć wydatki w koszty uzyskania przychodów i odliczyć VAT. Poznaj na przykładzie konkretne wskazówki dotyczące przepisów podatkowych, które pomogą Ci uniknąć nieporozumień.

Powszechną praktyką w biznesie jest zapraszanie kontrahentów na różnego rodzaju spotkania biznesowe, w trakcie których poruszane są kwestie dotyczące obecnej lub potencjalnej współpracy oraz prowadzone są szeroko rozumiane negocjacje biznesowe.

Wydatki na organizację takich spotkań stanowią zazwyczaj koszty uzyskania przychodów podatników (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2019 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.46.2019.1.AD).

Wydatek na poczęstunek a koszt podatkowy – orzeczenie NSA

Jak bowiem orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 września 2013 r. (sygn. II FSK 2019/13), „w świetle art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT [oraz art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT – przyp. aut.] nie stanowi kosztu reprezentacji (...) wydatek na poczęstunek (usługę gastronomiczną świadczoną zarówno w siedzibie podatnika lub poza nią), który serwowany jest w ramach:

-       działań marketingowych lub reklamowych firmy, dotyczących promocji produktu lub usługi,

-       prowadzonych negocjacji z kontrahentami lub w ramach szkoleń, odpraw dla pracowników oraz podmiotów powiązanych gospodarczo itp., których celem nie jest kształtowanie wizerunku firmy, a doprowadzenie do nawiązania lub rozbudowania jej kontaktów gospodarczych, wprowadzenie na rynek określonych towarów i usług lub poprawa skuteczności ich sprzedaży, wzrost efektywności pracy itp.”.

Pozostało jeszcze 43% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.