Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Zdarza się, że najemcy i dzierżawcy budynków lub lokali zaliczają do środków trwałych poniesione nakłady na najmowany (dzierżawiony) lokal lub budynek jako tzw. inwestycje w obcym środku trwałym. Czy jeżeli wynajmowany lokal, w którym wytworzono te inwestycje, jest budynkiem mieszkalnym, to możliwa jest amortyzacja? Sprawdźmy.
Kiedy możliwa jest amortyzacja
Amortyzacji podlegają (z zastrzeżeniem art. 16c ustawy o CIT i art. 22c ustawy o PIT), stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT i art. 23a pkt 1 ustawy o PIT, zwane środkami trwałymi.
Czytaj też:
Kiedy można dokonać jednorazowej amortyzacji
Czy można zmienić metodę amortyzacji
Budynek w stanie surowym – co z amortyzacją
Amortyzacji podlegają również (z zastrzeżeniem art. 16c ustawy o CIT i art. 22c ustawy o PIT), niezależnie od przewidywanego okresu używania:
1) przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych (dalej: inwestycje w obcych środkach trwałych),
2) budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,
3) składniki majątku, wymienione w art. 16a ust. 1 ustawy o CIT lub art. 22a ust. 1 ustawy o PIT (tj. m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością), niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT i art. 23a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający
- zwane także środkami trwałymi.
Uwaga:
Amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów (art. 22c pkt 1 ustawy o PIT).
Amortyzacja po Polskim Ładzie
Polski Ład zlikwidował od 1 stycznia 2022 r. możliwość amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych. Dotyczy to budynków i lokali mieszkalnych uznawanych zarówno za środki trwałe, jak i za wartości niematerialne i prawne.
Do 31 grudnia 2021 r. amortyzacji podlegały wartości niematerialne i prawne, czyli nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Od 1 stycznia 2022 r. przepisy te zostały uchylone.
Amortyzacja – jak jest obecnie
Amortyzacji nie podlegają m.in.:
- zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Czytaj też:
Czy możliwa jest dalsza amortyzacja lokali w 2023 r.
Sprawdź ograniczenia dotyczące amortyzacji mieszkań od 1 stycznia 2023 r.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:
Polecamy też:
Oglądaj szkolenie online:
Amortyzacja podatkowa w 2023 roku z uwzględnieniem nieruchomości
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.