Czy będą zmiany w PIT dla zbywających akcje na giełdzie

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 8 lipca 2024
Czy będą zmiany w PIT da zbywających akcje na giełdzie

Zmiany w przepisach o PIT dotyczących podatkowych skutków zbycia akcji przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mają one na celu m.in. promocję długoterminowych inwestycji na polskim rynku giełdowym. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na czym polegają zaproponowane przez posłów zmiany w rozliczaniu w PIT dochodów z odpłatnego zbycia akcji
  • Czy będą one korzystne dla podatników
  • Jak autorzy nowelizacji tłumaczą potrzebę zmian przepisów ustawy o PIT w tym zakresie

Sprawdź też:

Podstawa opodatkowania VAT w przypadku wniesienia aportu. Ważny wyrok TSUE w polskiej sprawie

Sprzedaż udziałów – skutki podatkowe

Sprawdź, jak księgować nabyte udziały w spółce

Jakie są skutki podwyższenia kapitału zakładowego?

Przygotowany przez klub parlamentarny PiS projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, trafił do Sejmu 5 lipca 2024 r. Zakłada on dodanie do ustawy o PIT nowych regulacji w postaci art. 9 ust. 3c, art. 22 ust. 1fa i art. 45 ust. 1a pkt 1a.

Zmiany dotyczące rozliczania straty w PIT

Jak tłumaczą projektodawcy, obecnie przepisy ustawy o PIT zakładają traktowanie dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia akcji oraz dywidend jako pochodzących z odrębnych źródeł. W konsekwencji strata poniesiona w ramach jednej z tych kategorii nie może być podstawą do obniżenia dochodu w drugiej. W rezultacie, w sytuacji zbycia akcji ze stratą, podatnik, który uzyskał dywidendę – jest traktowany gorzej od takiego, który nie uzyskał dywidendy, a u którego za to mniejsza była różnica pomiędzy ceną nabycia a zbycia akcji. Według autorów projektu takie podejście wydaje się nieuzasadnione, ponieważ obaj podatnicy w ujęciu ekonomicznym znajdują się w takiej samej sytuacji.

Dlatego korzystną z punktu widzenia podatników zmianą jest dodanie możliwości rozliczania części straty z tytułu odpłatnego zbycia akcji dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym, z dochodem uzyskanym z tytułu zbycia akcji albo z tytułu dywidendy w roku poprzedzającym.

W uzasadnieniu omawianego projektu podkreślono, że podobne rozwiązania (tzw. loss carry-back) są stosowane w porządkach prawnych innych państw, m.in. w Niemczech. W świetle przyjętych w tym projekcie rozwiazań, całość pomniejszonych dochodów nie mogłaby przekraczać wysokości poniesionej przez podatnika straty.

PIT  od realnego przyrostu zainwestowanych środków

Druga z zaproponowanych zmian ma doprowadzenie do sytuacji, w której przedmiotem opodatkowania PIT byłby realny, a nie jedynie nominalny przyrost zainwestowanych środków. Zgodnie z nowymi regulacjami, w przypadku odpłatnego zbycia akcji dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Polski w ramach regulowanego rynku giełdowego, po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich objęcie lub nabycie – wydatki poniesione na to objęcie lub nabycie będzie powiększać się o stopę wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjmowanych przez Prezesa GUS pomiędzy miesiącem, w którym doszło do objęcia (nabycia), a miesiącem poprzedzającym miesiąc zbycia akcji (nowy art. 22 ust. 1fa ustawy o PIT).

Trzeba będzie złożyć zeznanie roczne

Kolejnym przewidzianym w projekcie  rozwiązaniem  jest stworzenie podstawy prawnej do tego, aby od podatnika chcącego skorzystać z możliwości obniżenia należnego podatku wymagane było złożenie odpowiedniej deklaracji (zeznania). Ma temu służyć dodanie do ustawy o PIT nowego art. 45 ust. 1a pkt 1a.

Jakie są oczekiwane korzyści z nowelizacji

Autorzy omawianego projektu wyjaśnili, że skutkiem wejścia w życie nowelizacji będzie zwiększenie atrakcyjności inwestowania na krajowym rynku giełdowym przez podmioty będące podatnikami PIT. Ponadto liczą oni na zwiększenie dzięki tym zmianom skłonności obywateli do oszczędzania oraz sprawienie, że działające na rodzimym rynku spółki w większym stopniu znajdą się w rękach krajowych inwestorów. Wspomniane zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Źródło:

  • poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz