Rada Polityki Pieniężnej zajęła się stopami procentowymi NBP. Sprawdź, czy wpłynie to na sytuację podatników

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 15 maja 2024
Rada Polityki Pieniężnej zajęła się stopami procentowymi NBP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny w tym roku zadecydowała o wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Decyzja ta jest ważna dla dużej grupy podatników, choć niewątpliwie tradycyjnie najbardziej zainteresowanymi nią byli spłacający zaciągnięte kredyty bankowe.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak liczone są odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych
  • Ile wynosi stawka odsetek obniżonych, a także podwyższonych
  • Czy najnowsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych NBP będzie mieć wpływ na wysokość wspomnianych odsetek

Sprawdź też:

Nowa Ordynacja podatkowa – czy ostatecznie trafi do kosza

Oprocentowanie nadpłat ma być bardziej korzystne dla podatników

Resort finansów nie wyklucza zmian w zakresie przedawnienia zobowiązań podatkowych

Kary za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w 2024 roku będą wyższe

W dniach 8-9 maja 2024 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zapadła na nim decyzja, aby utrzymać stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że nadal będą one odpowiednio wynosić:

  • stopa referencyjna 5,75%  – w skali rocznej,
  • stopa lombardowa 6,25% – w skali rocznej,
  • stopa depozytowa 5,25% – w skali rocznej,
  • stopa redyskontowa weksli 5,80% –  w skali rocznej,
  • stopa dyskontowa weksli 5,85% – w skali rocznej.

Jak wynika z wypowiedzi Prezesa Narodowego Banku Polskiego  Adama  Glapińskiego na konferencji prasowej 10 maja  br., w 2024 roku  raczej nie należy się spodziewać obniżenia wyżej wymienionych stóp. Prezes NBP uzasadnił to perspektywami wzrostu inflacji w najbliższym czasie. Powoławszy się na dane GUS wyjaśnił, że w kwietniu br.  wyniosła ona 2,4%, jednak m.in. z powodu podwyżek cen energii (w związku z końcem  obowiązywania  tarcz ochronnych w tym zakresie) –  jej wskaźnik na koniec roku może przekroczyć 5%.

Dlaczego decyzja jest ważna dla podatników

Na decyzję RPP w tej sprawie czekali przede wszystkim kredytobiorcy, z których wielu liczyło na obniżkę wspomnianych stóp. Jednak jest ona  istotna także z punktu wiedzenia podatników.  Pozostawienie przez Radę wskazanych wcześniej stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie (tak jak ostatnio na początku kwietnia br.) powoduje, że nie zmieni się sytuacja tych podmiotów, mających zaległości względem organów podatkowych i zobligowanych z tego tytułu do zapłaty odsetek za zwłokę. Wysokość tych odsetek zależy bowiem od poziomu stopy lombardowej, o której była wcześniej. Tak wynika z art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%.

Ile wynoszą odsetki podatkowe

Ponieważ stopy procentowe NBP – w tym stopa lombardowa – nie zmieniły się, odsetki  za zwłokę od zaległości od podatkowych nadal będą liczone na  dotychczasowych zasadach.  Przypomnijmy, że począwszy od 5 października 2023 r. wspomniane odsetki w wysokości podstawowej wynoszą 14,50 % w stosunku rocznym [tj. (6,25%  x 2) + 2% = 14,50%]. Natomiast wysokość obniżonych odsetek za zwłokę (50% odsetek podstawowych) – to 7,25%. Z kolei wysokość odsetek podwyższonych (150% odsetek podstawowych) jest ustalona na poziomie 21,75% rocznie.

Stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (obowiązujące od 5 października 2023 r.

Wysokość

w skali roku

Stawka podstawowa

14,50%

Stawka obniżona (50% stawki podstawowej)

7,25 %

Stawka podwyższona (150% stawki podstawowej)

21,75%

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.