Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Prawidłowe ustalenie wartości środka trwałego w budowie ma wpływ na wysokość środka trwałego, następnie na odpisy amortyzacyjne, a tym samym na wysokość kosztów rachunkowych, podatkowych na potrzeby PIT i CIT. Dowiedz się, jak rozliczać środki trwałe w budowie i jakich księgowań dokonywać.
Koszt wytworzenia środka trwałego
Prawo bilansowe nie zawiera katalogu kosztów podlegających zaliczeniu do kosztów wytworzenia środka trwałego, natomiast przedstawia ogólne zasady jego ustalania. Za koszt wytworzenia środka trwałego przyjmuje się ogół kosztów bezpośrednio i pośrednio związanych z jego budową.
Do kosztu wytworzenia środka trwałego zalicza się wyłącznie koszty pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z jego wytworzeniem, a więc nie zaliczymy przykładowo do kosztów działań marketingowych jako kosztów nie pozostających w związku przyczynowo-skutkowym z budowanym środkiem trwałym.
Realizując środki trwałe w budowie, należy zwracać uwagę m.in. na:
Nakłady uwzględniane w koszcie wytworzenia i cenie nabycia
Cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmują ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania (art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości). Cena ta obejmuje także niepodlegający odliczeniu podatek VAT, podatek akcyzowy jak również koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania (w tym różnice kursowe), pomniejszony o przychody z tego tytułu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Środki trwałe w sprawozdaniu finansowym – na co zwrócić uwagę
Czy możliwe są odpisy amortyzacyjne od inwestycji w obcym środku trwałym
Jakie są różnice między remontem a modernizacją środka trwałego
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.