Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Na leasing samochodu decyduje się wielu przedsiębiorców. W praktyce rozliczenia podatkowe i bilansowe kosztów związanych z leasingiem samochodów mogą przynieść sporo problemów. Dużo wątpliwości związanych jest też, jeżeli chodzi o wykup auta z leasingu. Wyjaśnienia tych kwestii przedstawiamy na konkretnym przykładzie.
Szczegółowe zalecenia dotyczące rachunkowego ujmowania leasingu zawarte zostały w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa” (dalej KSR nr 5). Zgodnie z KSR nr 5 wartość początkową przedmiotu leasingu finansowego, stanowiącą odpowiednik ceny jego zakupu, ustala się jako niższą spośród:
Wartość początkową przedmiotu leasingu zwiększają poniesione przez korzystającego bezpośrednie koszty zawarcia umowy, przystosowania przedmiotu leasingu, ulepszenia itp. Zatem dla celów bilansowych wartość początkową należy ustalić jako sumę kwoty netto samochodu i podatku od towaru i usług nie podlegającego odliczeniu, tj. sumę rat kapitałowych i kwoty wykupu oraz przypadającego na nie kwoty podatku od towarów i usług niepodlegającego odliczeniu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak rozliczać koszty związane z leasingiem samochodu do celów rachunkowych i podatkowych;
Jak księgować wydatki związane z leasingiem samochodu;
Jak ująć fakturę wykupu samochodu osobowego.
Oglądaj szkolenie online:
Wykup samochodu z leasingu – sprawdź skutki podatkowe
Polecamy też:
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.