Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Wynagrodzenia w księgach rachunkowych należy ujmować, jako koszty działalności operacyjnej okresu, w którym pracownicy nabyli prawo do tego wynagrodzenia. Pod względem podatkowym sytuacja nieco się komplikuje. Kłopotliwe może okazać się rozliczenie wynagrodzenia, które powinny być wypłacone pod koniec grudnia, a zostały przelane dopiero na początku następnego roku. Jak zrobić to prawidłowo? – wyjaśniamy na przykładach.
Zgodnie z regulacjami art. 15 ust. 4g ustawy o CIT należności z tytułu umów o pracę i stosunków pokrewnych oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.
Pod względem rachunkowym nie ma znaczenia sposób nawiązania stosunku pracy lub rodzaju i treści umowy cywilnoprawnej z osobą fizyczną. Oznacza to, że jeśli pracownik świadczył pracę w grudniu 2015 roku, to niezależnie od tego, jak umowa o pracę przewiduje termin wypłaty wynagrodzenia - czy będzie to, np. 31 grudnia czy 10 stycznia następnego roku - koszt w rachunkowości będzie ujęty za grudzień 2015 roku.
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.