Obowiązkowy KSeF z uproszczeniami – poznaj etapy wdrażania nowego obowiązku. Jest nowy projekt!

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 7 listopada 2024
Obowiązkowy KSeF

Ministerstwo Finansów właśnie opublikowało nowy projekt dotyczący KSeF. Obowiązkowy KSeF zostanie wprowadzony etapami, dodatkowo, do 31 lipca 2026 r., zostaną odroczone niektóre rozwiązania, jak np. utrzymanie dodatkowego odroczenia terminu w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF. Poznaj nowości dotyczące obowiązkowego KSeF.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie rozwiązania dotyczące obowiązkowego KSeF zostaną odroczone i do kiedy;
  • Czy do KseF będą wprowadzane faktury konsumenckie.

Polecamy też:

Resort finansów opublikował właśnie projekt z 5 listopada 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.


Nowy projekt ustawy obejmujący zmiany w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur jest efektem przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów spotkań konsultacyjnych KSeF, a także konsultacji podatkowych projektu rozwiązań prawnych dotyczących zmian w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w KSeF.

Obowiązkowy KSeF wejdzie w życie etapami

Obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT), zostanie wprowadzany etapami:
- od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
- od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Niektóre rozwiązania dotyczące KSeF pół roku później

Zgodnie z propozycją MF nastąpi odroczenie do 31 lipca 2026 r., wprowadzenia niektórych innych rozwiązań, takich jak:
a. odroczenie terminu wymogu podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury, także za te faktury, za które płatność jest dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności,
b. utrzymanie dodatkowego odroczenia KSeF w odniesieniu do faktur wystawianych z kas rejestrujących,
c. utrzymanie dodatkowego odroczenia terminu w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.

Tryb offline, faktury konsumenckie

Nowe przepisy umożliwią wystawiania faktur elektronicznych poza KSeF, w tzw. trybie offline z kodem QR, do końca 2026 r. przez wszystkich podatników. W nowym projekcie znajdują się też uregulowania dotyczące faktur konsumenckich - chodzi o dopuszczenie możliwości ich wystawiania w KSeF.

Podatnicy wykluczeni cyfrowo z okresem przejściowym

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w okresie przejściowym (do 30 września 2026 r.) podatnicy „wykluczonym cyfrowo”, gdzie skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, będą mogli wystawiać faktury w dotychczasowej formie.

Projekt uwzględnia przepisy, które pozwolą na pełne uruchomienie technicznych funkcji systemu KSeF przed wprowadzeniem obowiązku wystawiania faktur w tym systemie.
W projekcie proponuje się również zmiany doprecyzowujące w zakresie możliwości korzystania przez organy KAS z danych w KSeF w toku prowadzonych przez nie spraw.

Więcej informacji na temat nowości w KSeF już wkrótce w Portalu FK.

Źródło:

projekt z 5 listopada 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – przekazany do konsultacji

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa Podatkowego".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.