Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Pomimo tego, że rozwiązania ustawowe polegające na ograniczeniu czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców do 6 dni w jednym roku kalendarzowym znajdują się dopiero na etapie projektu, urzędy skarbowe już zostały zobowiązane przez kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej do skrócenia czasu trwania kontroli prowadzonych wobec tego rodzaju podmiotów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
KAS kontroluje przestrzeganie unijnych sankcji – pod lupą biura rachunkowe
Będą korzystne zmiany dotyczące kontroli przedsiębiorców
Nie wszystkie kontrole przedsiębiorców na złagodzonych zasadach
Jak przygotować się do kontroli prowadzonej przez PIP
Rzecznik Praw Obywatelskich – czynności sprawdzające to nie kontrola podatkowa
Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 6382 w sprawie czasu kontroli mikroprzedsiębiorców przez urzędy skarbowe. We wspomnianej interpelacji, złożonej 18 listopada 2024 r. przez grupę posłów, poruszono kwestię realizacji 100 obietnic wyborczych złożonych przez polityków rządzącej koalicji. Posłowie przypomnieli m.in., że jednym z punktów programu „100 konkretów w 100 dni” było ograniczenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorców do 6 dni w skali roku. Padła m.in. zapowiedź, że urzędy skarbowe nie będą w nieskończoność przedłużać kontroli. Jak podkreślono w interpelacji, pytania dotyczące kwestii realizacji tych postulatów często pojawiają się podczas rozmów z osobami odwiedzającymi biura poselskie jej autorów.
W związku z tym autorzy interpelacji zwrócili się do szefa rządu z pytaniem, na jakim etapie jest proces legislacyjny wprowadzenia zmian w tym zakresie. Zapytali też, ile wynosił średni czas kontroli mikroprzedsiębiorców w 2024 roku. Ponadto pytających interesowało, czy w przypadku wprowadzenia takiego rozwiązania przewiduje się możliwość trwania kontroli dłużej niż 6 dni w uzasadnionych przypadkach. Sformułowali też pytanie, czy skrócenie czasu kontroli nie odbije się na jakości pracy i kontroli wykonywanych przez urzędy skarbowe.
Do pytań tych ustosunkowało się Ministerstwo Finansów. Zrobiło to w piśmie z 4 grudnia 2024 r. (nr DNK7.054.15.2024), podpisanym przez Zbigniewa Stawickiego, podsekretarza stanu w tym resorcie. W odpowiedzi na otrzymaną interpelację poinformowano m.in., że średni czas kontroli podatkowych wszczętych po 1 stycznia 2024 r. wobec mikroprzedsiębiorców wyniósł około 14 dni. Wyjaśniono też, że limit trwania kontroli mikroprzedsiębiorców został uregulowany w ustawie z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Obecnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) znajduje się projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Zaproponowano w nim ograniczenia czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców do 6 dni w jednym roku kalendarzowym.
W odpowiedzi poinformowano też, że Zastępca Szefa KAS 22 lutego 2024 r. wydał zalecenie dla wszystkich dyrektorów izb administracji skarbowej dotyczące kontroli podatkowych podejmowanych wobec mikroprzedsiębiorców. Zalecił mianowicie, aby w przypadku wszczęcia i przeprowadzenia kontroli podatkowych, czas ich trwania nie przekraczał w roku 6 dni wliczanych do limitu czasu kontroli.
Odnośnie do pytania, czy przewiduje się możliwość trwania kontroli dłużej niż 6 dni w uzasadnionych przypadkach, resort finansów wskazał, że wciąż trwają pracę nad projektem, o którym była mowa wcześniej. Dlatego nie jest jeszcze znany ostateczny kształt przepisów w tym zakresie. Bardziej szczegółowymi informacjami na ten temat może dysponować Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które jest odpowiedzialne za proces legislacyjny w tym obszarze.
W wydanym piśmie Ministerstwo Finansów wyraziło przy tym pogląd, że wprowadzenie rozwiązań ustawowych dotyczących skrócenia czasu kontroli wobec mikroprzedsiębiorców, nie wpłynie negatywnie na jakość kontroli prowadzonych przez właściwe organy podatkowe. Resort uzasadnił to m.in. faktem, że zgodnie ze wspomnianymi wcześniej zaleceniami, urzędy skarbowe zostały już zobowiązane do skrócenia czasu trwania kontroli prowadzonych wobec mikroprzedsiębiorców. Na ich podstawie, w pierwszej kolejności mają one podejmować działania mniej angażujące podatnika niż kontrola, takie jak np. czynności sprawdzające. Natomiast wszczynanie kontroli podatkowej powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.