Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Szybsze procedury, precyzyjne przepisy i odciążenie z nadmiaru obowiązków administracyjnych. Przyjazne prawo gospodarcze ma wspierać przedsiębiorców na każdym etapie prowadzonej przez nich działalności. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że kończą się prace nad pierwszym pakietem de regulacyjnym. Wkrótce zaś ruszą konsultacje kolejnych propozycji.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Inspektorom PIP łatwiej będzie prowadzić kontrole w firmach
Nie wszystkie kontrole przedsiębiorców na złagodzonych zasadach
Jak przygotować się do kontroli prowadzonej przez PIP
Kontrola ZUS i błędnie naliczona składka wypadkowa – sprawdź księgowania
Rzecznik Praw Obywatelskich – czynności sprawdzające to nie kontrola podatkowa
Pakiet deregulacyjny to niemal 50 korzystnych zmian, które doprecyzowują i upraszczają przepisy oraz minimalizują obciążenia kontrolno-administracyjne nakładane na przedsiębiorców. Ma to być pierwszy krok w tworzeniu przyjaznego prawa gospodarczego. Jak przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wprowadzenie kompleksowych i przyszłościowych rozwiązań prawa gospodarczego jest jednym z priorytetów jego obecnego kierownictwa.
Przepisy deregulacyjne mają kształtować środowisko prawne i instytucjonalne, aby ułatwić przedsiębiorcom zarówno zakładanie działalności gospodarczej, jak i jej dalsze funkcjonowanie. Zmiany obejmują też zasady tworzenia prawa gospodarczego i jego ocenę. Przepisy mają być precyzyjne i adekwatne do zmieniającego się otoczenia.
Projekt pierwszej ustawy deregulacyjnej upraszcza niektóre obowiązki nakładane na przedsiębiorców. Fundamentalną zmianą będzie wprowadzenie zasady „one in, one out”. W przypadku nałożenia na przedsiębiorcę nowego obowiązku administracyjnego nastąpi rezygnacja z innego obciążenia, w tym samym lub zbliżonym obszarze.
Projektowane przepisy zakładają zminimalizowanie obciążeń, które dziś utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej, a nawet blokują rozwój firm. Doprecyzowane zostają m.in. warunki związane z prowadzeniem kontroli:
Projekt ustawy deregulacyjnej nie pomija również postępowań administracyjnych i zawiera rozwiązania usprawniające ich przebieg. Planowane jest m.in. wprowadzenie możliwości wydawania za zgodą strony tzw. decyzji hybrydowych. W takich sytuacjach decyzja zostanie doręczona w formie papierowej, a załączniki do niej - w formie elektronicznej.
Nowe przepisy zakładają również wprowadzenie w szerszym zakresie elektronizacji. Dotyczy to m.in. umów leasingowych. Dziś zawarcie umowy leasingowej jest możliwe tylko w formie pisemnej, pod rygorem jej nieważności. Aby usprawnić proces zawierania tego rodzaju umów, projektowane zmiany zakładają możliwość zawierania ich w formie dokumentowej, czyli z wykorzystaniem np. środków elektronicznych. Elektronizacja obejmie również postępowania z obszaru zamówień publicznych przed KIO.
Projekt ustawy ma trafić do prac w parlamencie wkrótce po zakończeniu wakacji sejmowych.
Źródło:
www.gov.pl
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.