Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Rewolucyjne zmiany w opodatkowaniu spadków przewiduje poselski projekt nowelizacji regulujących tę materię przepisów. Ich istotą jest likwidacja podatku spadkowego, na wzór rozwiązań funkcjonujących w niektórych państwach. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Dowiedz się więcej na ten temat.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Wykup środka trwałego po śmierci przedsiębiorcy
Zobacz, jak w 2025 roku wzrosną podatki i opłaty lokalne
9 października br. wpłynął do Sejmu nowy projekt ustawy nowelizującej m.in. przepisy dotyczące podatku od spadków i darowizn. Został on wniesiony przez grupę posłów Konfederacji i ugrupowania Kukiz15. Na jego podstawie miałoby dojść do zmian w ustawie z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Polegałyby one na istotnej modyfikacji przedmiotu opodatkowania tą daniną. Mianowicie zaproponowano wyłączenie z opodatkowania wszelkich zdarzeń prawnych związanych ze spadkobraniem, tj. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego, a także zachowku.
W związku z likwidacją podatku od spadków, projekt przewiduje zmianę w tym celu oraz w przedmiotowym zakresie 19 różnych ustaw, w tym także podatkowych. Dotyczy to m.in. ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, ustawy o PIT, ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganym przez osoby fizyczne, Ordynacji podatkowej, ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, czy ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, celem zaproponowanych zmian jest zniesienie opodatkowania spadków, które w ocenie jego autorów jest wyrazem bogacenia się państwa na ludzkich tragediach. Wskazany podatek obecnie nie spełnia żadnej funkcji poza fiskalną (i nawet tę w stopniu znikomym), stanowi formę podwójnego opodatkowania oraz zniechęca obywateli do oszczędzania. Według projektodawców, podatek od spadków jest formą podwójnego, a niekiedy nawet wielokrotnego opodatkowania majątku. Obciąża on dobra, które za życia spadkodawcy zostały już opodatkowane na różnych etapach akumulacji, zarówno podatkami dochodowymi, jak i innymi formami opodatkowania, w tym podatkami pośrednimi. Istnienie podatku spadkowego prowadzi zatem do nakładania dodatkowego obciążenia fiskalnego na już wcześniej opodatkowane zasoby majątkowe.
W obowiązującej ustawie przyjęto bowiem zasadę nieograniczonego obowiązku podatkowego i nie ma w niej przepisów co do wysokości podatku, gdy składniki majątku nabyte z innego państwa zostały już w nim opodatkowane. W związku z tym polscy obywatele lub osoby mające miejsce stałego pobytu w Polsce, które otrzymują spadek z zagranicy (często już tam opodatkowany), muszą ponieść na rzecz polskiego fiskusa dodatkowy koszt.
Jako argument za likwidacją omawianej daniny, w projekcie podniesiono również, że funkcjonujące w przepisach liczne wyłączenia od opodatkowania, zwolnienia przedmiotowe i podmiotowe, a także ulgi podatkowe – implikują głęboki chaos prawny oraz niejednolitość orzecznictwa. Wskazano ponadto, że likwidacja podatku od spadków w Polsce nie byłaby ewenementem ani w skali europejskiej, ani też światowej. Obecnie podatek ten nie występuje bowiem w 9 krajach Unii Europejskiej (np. w Austrii, Słowacji, Czechach, Szwecji, czy Rumunii). Nie ma go także m.in. w Norwegii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Izraelu. Dyskusja nad likwidacją podatku spadkowego toczyła się również w ostatnim roku w Wielkiej Brytanii.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.