Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim, ale przepisy przewidują wyjątki od tej zasady. Jakie możliwości ma pracodawca w przypadku pracownika często korzystającego z ZUS ZLA? Decyzja o zwolnieniu musi być zgodna z prawem, a jej nieprzemyślane podjęcie może skutkować roszczeniami pracowniczymi. Sprawdź, jakie są dopuszczalne scenariusze i kiedy możliwe jest rozwiązanie stosunku pracy.
Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, z zachowaniem okresu wypowiedzenia – rozwiązanie stosunku pracy staje się skuteczne wówczas po upływie tego okresu – lub w wyjątkowych sytuacjach bez zachowania tego okresu.
Jednocześnie te same przepisy chronią pracowników przed zwolnieniem, wskazując sytuacje, kiedy nie można z pracownikiem rozwiązać stosunku pracy. Tak jest m.in., kiedy pracownik nieobecny jest w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. Pracodawca bowiem nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (do której między innymi zalicza się przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim). Od tej zasady Kodeks pracy przewiduje również wyjątki.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.