Organizacje związkowe do 10 lipca muszą policzyć swoich członków

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 4 lipca 2024
Organizacje związkowe do 10 lipca muszą policzyć swoich członków

Zakładowe organizacje związkowe do 10 lipca br. mają czas na poinformowanie pracodawców, u których działają, o liczbie swoich członków. Niewywiązanie się z tego obowiązku będzie skutkować utratą przysługujących im uprawnień w relacjach z pracodawcą. Dowiedz się więcej na ten temat.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie warunki trzeba spełniać, aby uzyskać uprawnienia zakładowej organizacji związkowej
  • Do kiedy takie jednostki muszą informować pracodawcę o liczbie swoich członków
  • Jakie są konsekwencje niedopełnienia tego obowiązku przez organizację, w tym dla pracodawcy, u którego ona działa

Sprawdź też:

AI w zakładzie pracy bez tajemnic dla związków zawodowych

Zwrot kosztów wynagrodzenia członka związków zawodowych – sprawdź księgowanie

Czy spółka z o.o. może wyznaczyć kadrową do „dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy”

Zawiadomienie związków zawodowych o połączeniu spółek

W świetle ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących:

  • pracownikami u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji lub
  • innymi niż pracownicy osobami wykonującymi pracę zarobkową, które świadczą pracę przez co najmniej 6 miesięcy na rzecz pracodawcy objętego działaniem tej organizacji.

Obowiązki informacyjne zakładowej organizacji związkowej

Takie jednostki mają obowiązek cyklicznego informowania pracodawcy o liczbie swoich członków. Jak wynika z art. 25 (1) ust. 2 wspomnianej ustawy, informację taką powinny mu przedstawiać  co 6 miesięcy – odpowiednio według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia – w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym okresie. Natomiast organizacja, która została utworzona w ciągu 6-miesięcznego okresu sprawozdawczego, przedstawia pracodawcy pierwszą informację o liczbie członków – według stanu na dzień złożenia informacji –  w terminie 2 miesięcy od dnia jej utworzenia. Nie wyłącza to jednak po jej stronie obowiązku składania tego rodzaju informacji w terminach, o których była mowa wcześniej.

Z tego wynika, że 10 lipca br. upływa termin na przedstawienie pracodawcy przez związki zawodowe informacji o liczbie ich członków za pierwsze półrocze 2024  roku.

W informacji tej należy uwzględnić dane w omawianym zakresie według stanu na 30 czerwca 2024 r.

Skutki braku przekazania informacji w terminie

Skutkiem niewywiązania się w terminie z omawianego obowiązku będzie utrata przez dany podmiot uprawnień zakładowej organizacji związkowej, do czasu wykonania tego obowiązku.  Przy czym treść  art. 25 (1)  ust.  6 ustawy o  związkach zawodowych wskazuje na  to, że następuje to z mocy prawa. Oznacza to, począwszy od 11 lipca (bądź odpowiednio 11 stycznia) pracodawca w takim przypadku nie ma obowiązku – przynajmniej czasowo –współdziałania z organizacją w sprawach z zakresu prawa pracy (np. pod kątem uzgadniania regulaminu wynagradzania, czy przy dyscyplinarnym rozwiązywaniu umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika).

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz