Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jednym z najważniejszych obowiązków pracodawców na koniec roku jest korekta odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zakłady pracy, które tworzyły go w 2023 roku, powinny dopełnić formalności w terminie do 31 grudnia br. W 2023 r. dokonanie korekty odpisu na ZFŚS jest bardziej skomplikowane niż w latach poprzednich. Wynika to z faktu, że do końca 2022 roku podstawę odpisu stanowiła jedna kwota przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, a nie dwie różne kwoty, dotyczące I i II półrocza. Sprawdź przykład liczbowy.
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Pobierz praktyczne narzędzie: Kalkulator odpisu na ZFŚS
Przeczytaj także:
Nowość: II rata odpisu na ZFŚS do 30 września – kalkulator odpisu na ZFŚS i przykład liczbowy
Porada: Pracownik przeszedł na emeryturę – co z korektą odpisu całorocznego na ZFŚS
Porada: Karta MultiSport – czy bardziej opłaca się ją finansować z ZFŚS czy ze środków obrotowych
Każdy pracodawca, który utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), musi urealnić odpis na ten fundusz w końcu roku kalendarzowego. W 2023 r. podstawą naliczania odpisu na ZFŚS są kwoty:
Stawki procentowe odpisu na ZFŚS i jego zwiększeń wynoszą:
Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia, przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach. Otrzymaną sumę dzieli się przez 12. Przepis ten stosuje się zarówno przy obliczaniu planowanej liczby zatrudnionych, jak i faktycznej liczby zatrudnionych, ustalanej w końcu roku.
Pracodawca może dokonać obliczeń posługując się, według swojego wyboru, jedną z trzech metod:
W następstwie skorygowania kwoty odpisu na ZFŚS, z uwzględnieniem faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, może okazać się, że wysokość odpisu przekazanego na rachunek bankowy funduszu, w terminie do 30 września, obliczona na podstawie planowanego stanu zatrudnienia, jest:
w porównaniu do kwoty ustalonej w oparciu o faktyczną przeciętną liczbę zatrudnionych.
W pierwszym przypadku, pracodawca nie musi podejmować żadnych czynności, w drugim przypadku – powinien niezwłocznie dokonać wpłaty uzupełniającej, zaś w trzecim przypadku – może pomniejszyć odpis za kolejny rok o kwotę nadpłaty lub wycofać nadpłatę z funduszu.
Dokonanie omawianej korekty jest powinnością pracodawców, którzy w 2022 roku tworzyli ZFŚS. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą dotkliwe sankcje finansowe. Jak bowiem stanowi art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, kto, będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym, w imieniu pracodawcy, za wykonywanie przepisów ustawy, nie wykonuje przepisów ustawy albo podejmuje działania niezgodne z przepisami ustawy, podlega karze grzywny.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.