Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Pierwszym krokiem przy zatrudnieniu pracownika jest skierowanie go na wstępne badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Pracownik nie może podjąć pracy bez badań i orzeczenia o zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku pracy.
Poniżej przedstawiamy listę obowiązków, jakie ma pracodawca, który zamierza zatrudnić pracownika opisanego w pytaniu:
Pierwszym krokiem przy zatrudnieniu pracownika jest skierowanie go na wstępne badania lekarskie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. Pracownik nie może podjąć pracy bez badań i orzeczenia o zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku pracy.
Oprócz kwalifikacji, umiejętności jakie pracownik powinien posiadać przy wykonywaniu pracy na określonym stanowisku, musi być odpowiednio przeszkolony z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.
Szkolenia odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Szkolenie może zorganizować i prowadzić pracodawca lub może zlecić to zadanie specjalistycznym podmiotom. Sam pracodawca również jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków.
Kolejny obowiązek pracodawcy to dostarczenie pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania określone w Polskich Normach:
W gestii pracodawcy leży również zapewnienie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.
Pracodawca jest też obowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne oraz dostarczyć niezbędne środki higieny osobistej.
Przypominam także o prowadzeniu rejestru wypadków przy pracy, gdyż budownictwo jest gałęzią o wysokim ryzyku występowania takich zdarzeń.
Do czasu pracy pracowników budowlanych odnoszą się ogólne zasady wynikające z przepisów Kodeksu pracy.
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym, co do zasady, 4 miesięcy.
W niektórych, bowiem gałęziach gospodarki lub w określonych systemach czasu pracy, okres rozliczeniowy może być wydłużony lub ograniczony do 1 miesiąca.
W budownictwie może być stosowany równoważny system czasu pracy, przydatny w sytuacji uzasadnionej rodzajem pracy lub jej organizacją.
System ten polega na przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin na dobę, a następnie równoważeniu krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub udzielaniem dni wolnych od pracy.
Zatem, mimo podwyższonego dobowego wymiaru godzin dzięki odpowiedniemu zrównoważeniu go czasem wolnym, w okresie rozliczeniowym liczba godzin pracy nie powinna przekroczyć dopuszczalnych norm czasu pracy tzn. powinna wynieść przeciętnie 40 godzin na dobę w pięciodniowym tygodniu pracy czyli tyle samo, co podstawowym, 8-godzinnym systemie czasu pracy.
System równoważny pozwala na wydłużenie czasu roboczego w okresach zwiększonej ilości pracy. Można przyjąć tu 4-miesięczny okres rozliczeniowy.
Jeżeli pracownik będzie wykonywał pracę w różnych miejscowościach, w zależności gdzie skieruje go pracodawca najlepiej w umowie o pracę wskazać, jako miejsce wykonywania pracy pewien szerszy obszar, a nie stały punkt np. siedzibę pracodawcy. Miejscem wykonywania pracy może być np. region Polski, województwo czy kilka województw w zależności, jaki zasięg w sensie geograficznym obejmuje działalność pracodawcy. Wówczas przemieszczanie się w obrębie miejsca wykonywania pracy nie będzie powodowało problemów z wypłatą należności z tytułu podróży służbowych.
12 lipca 2011 r.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.