Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Rząd chce, aby przepisami dotyczącymi rozliczania tzw. kilometrówki w związku wykorzystywaniem przez pracowników ich prywatnych samochodów do celów służbowych, objąć kolejne kategorie aut. Na zmianach skorzystają pracownicy, którzy są posiadaczami m.in. pojazdów o napędzie elektrycznym i hybrydowym. Krąg potencjalnych beneficjentów nowelizacji jest jednak znacznie szerszy. Dowiedz się więcej o zmianach w kilometrówce.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy:
Kalkulator ewidencji przebiegu pojazdu
Sprawdź też:
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało przepisy, które mają na celu nowelizację ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2201 ze zm.). Informacja o planowanych zmianach w tej ustawie – pod kątem modyfikacji zasad dotyczących zwrotu kosztów wykorzystywania prywatnych pojazdów pracowników na rzecz pracodawcy – pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przypomnijmy, że zasady dokonywania takiego zwrotu w ramach jazd lokalnych są uregulowane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. nr 27 poz. 271 ze zm.).
Wynika z niego, że zwrot ten następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między pracodawcą a pracownikiem, o używanie pojazdu do celów służbowych, na warunkach określonych w rozporządzeniu. Zwrot, o którym mowa, może odbywać się w ramach ryczałtu lub tzw. kilometrówki. Oblicza się go przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu.
Stawki te nie mogą być jednak wyższe od limitów określonych w ww. rozporządzeniu. W świetle § 2 wspomnianego aktu prawnego, górne limity stawek, o których mowa, wynoszą aktualnie:
a) o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,89 zł,
b) o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł,
Projektowane regulacje zakładają zmianę brzmienia art. 34a ust. 2 ustawy o transporcie drogowym. Przepis ten upoważnia ministra właściwego do spraw transportu, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych, do określenia, w drodze rozporządzenia, warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
Jak tłumaczą projektodawcy, we wspomnianym wcześniej rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. – poprzez uwzględnienie tylko pojemności skokowej silnika pojazdu mechanicznego – określono koszty używania pojazdów prywatnych do celów służbowych jedynie dla pojazdów spalinowych. Przepisy tego rozporządzenia nie dotyczą natomiast pojazdów z pozostałymi napędami (tj. elektrycznym, hybrydowym, wodorowym, czy korzystającymi z innych alternatywnych źródeł energii).
Aby pracownicy mogli korzystać z przepisów prawnych umożliwiających im zwrot kosztów używania także pojazdów o napędzie innym niż spalinowy – konieczne jest dokonanie zmiany delegacji ustawowej, na podstawie której minister właściwy do spraw transportu określi warunki ustalania oraz sposób dokonywania zwrotu używania pojazdów prywatnych do celów służbowych.
Zaproponowany przez Ministerstwo Infrastruktury kierunek zmian przepisów, o których mowa w projekcie, a także wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych, należy ocenić pozytywnie. Zakłada on bowiem dostosowanie ich treści do szybko zmieniających się uwarunkowań technologicznych w transporcie drogowym, a także do rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, czego odzwierciedleniem jest coraz większa popularność pojazdów o innym napędzie niż spalinowy, w tym samochodów elektrycznych. Za zmianami tymi nie zawsze nadążały przepisy prawne, czego przykładem jest przywołane wcześniej rozporządzenie z 25 marca 2002 r.
Nowelizacja wzmocni sytuację pracowników korzystających z „ekologicznych” pojazdów. Powinna też przyczynić się do utrwalenia omawianych trendów, polegających na odchodzeniu w motoryzacji od paliw kopalnych na rzecz alternatywnych technologii. Ułatwi także firmom i organom podatkowym rozliczanie wydatków związanych ze zwrotem kosztów, o których jest mowa w tym rozporządzeniu. Brak bowiem w jego przepisach odniesienia np. do aut elektrycznych czy hybrydowych powoduje wiele wątpliwości odnośnie do tego, jak je stosować w praktyce.
Dotyczy to także rozliczania podróży służbowych prywatnym samochodem pracownika, gdzie również uwzględnia się ww. limity „kilometrówki”. Świadczą o tym m.in. liczne wyjaśnienia dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (np. interpretacja indywidualna z 17 lutego 2022 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.1172.2021.1.NM, czy pismo z 26 października 2023 r. nr DOP3.8222.4.2022.CNRU w sprawie zmiany interpretacji indywidualnej).
Planowany termin przyjęcia projektu nowelizacji przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2024 r.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.