Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Normy czasu pracy osób niepełnosprawnych nie mogą być przekraczane. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Sprawdź, jak w praktyce rozliczać czas pracy i dni wolne pracowników niepełnosprawnych.
Zakazów dotyczących skróconych norm czasu pracy oraz zakazu pracy w porze nocnej i godzinach nadliczbowych nie stosuje się:
Zgoda lekarza wydawana jest na wniosek pracownika. Tym samym pracownik sam powinien zdecydować, czy chce pracować w Kodeksowym czasie pracy, czy też mieć możliwość pracy w godzinach nadliczonych lub nocnych. Wola pracownika powinna zostać odzwierciedlona w treści zgody lekarza.
Zgodnie z art. 26a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.), pracodawcy przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, jeśli pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych.
W myśl art. 26c ust. 3 ww. ustawy, w terminie 25 dni od dnia otrzymania kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania PFRON przekazuje na rachunek bankowy pracodawcy miesięczne dofinansowanie w ustalonej kwocie oraz informuje pracodawcę o sposobie jej ustalenia, jeżeli kwota ta różni się od kwoty wskazanej we wniosku pracodawcy.
Dofinansowanie wynagrodzeń z PFRON polega na przekazaniu pracodawcy określonej sumy pieniężnej na pokrycie części kosztów ponoszonych przez pracodawcę na wynagrodzenia pracowników. Zatem odbiorcą dofinansowania nie jest pracownik, lecz pracodawca – art. 26a ust. 1, art. 26c ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.).
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Przeczytaj więcej praktycznych informacji na temat zatrudniania pracowników niepełnosprawnych:
Pracownik niepełnosprawny – oświadczenie o niepełnosprawności a dofinansowanie
Praca zdalna a koszty płacy w dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.