Minister Finansów chce ulżyć firmom we wdrożeniu JPK_CIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 19 listopada 2024
Minister Finansów chce ulżyć firmom we wdrożeniu JPK_CIT

Minister Finansów postanowił pójść na rękę podatnikom i częściowo złagodzić skutki nałożenia od 1 stycznia 2025 r. obowiązków związanych z przekazywaniem fiskusowi plików JPK_CIT. Tak wynika z projektu rozporządzenia w tej sprawie, który powstał w podległym mu resorcie. Dowiedz się, kto skorzysta na nowych regulacjach oraz w jakim zakresie.  

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Od  kiedy przedsiębiorcy  będą musieli  obowiązkowo  przesyłać fiskusowi pliki JPK_CIT
  • Kogo w pierwszej kolejności obejmie wspomniany obowiązek
  • Jakich konkretnie struktur ten obowiązek będzie dotyczył
  • Na czym polegają korzyści dla podatników w tym zakresie, przewidziane w projekcie nowego rozporządzenia Ministra Finansów

Sprawdź też:

Nowe obowiązki w zakresie JPK CIT – jakie przychody brać pod uwagę

Elektroniczne księgi rachunkowe od 2025 roku: zyskaj gotowość do generowania plików JPK_CIT

TOP zmiany w podatkach dochodowych na 2025 – kasowy PIT, JPK CIT i globalny podatek minimalny

JPK_CIT: Nowe wyzwania dla księgowych. Jak przygotować się na nadchodzące zmiany

Raportowanie ksiąg rachunkowych JPK_CIT – nowy obowiązek

Nowe obowiązki sprawozdawcze dla podatników: JPK_CIT od 1 stycznia 2025 r.

15 listopada  br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL)  ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnienia z obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nowe obowiązki dla firm  w zakresie JPK_CIT

Wydanie tego rozporządzenia ma związek ze zmianami na poziomie ustawowym. Jak bowiem wskazano w uzasadnieniu jego projektu, nowelizacja przepisów dokonana mocą ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z  2021 r. poz. 2105 ze zm.). – nałożyła na podatników CIT nowy obowiązek w zakresie prowadzenia ksiąg, ksiąg rachunkowych lub ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Mianowicie na podstawie dodanego w wyniku tej nowelizacji art. 9 ust. 1c ustawy o CIT, wskazane dane trzeba będzie przekazywać fiskusowi w postaci ustrukturyzowanych plików elektronicznych (tzw. JPK_CIT). W praktyce chodzi tutaj o dwie struktury, tj.:
  • JPK_KR_PD – dotycząca ksiąg rachunkowych (Jednolity Plik Kontrolny Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy) oraz
  • JPK_ST_KR – w zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Jednolity Plik Kontrolny Środki Trwałe).

Zgodnie z przyjętym przez Ministerstwo Finansów harmonogramem, wdrażanie nowych obowiązków, o których mowa, ma się odbywać etapami. W pierwszej kolejności, już od 1 stycznia 2025 r. zostaną nimi objęte podatkowe grupy kapitałowe, a także podatnicy CIT (w tym spółki niebędące osobami prawnymi), u których wartość przychodu w  poprzednim roku podatkowym albo obrotowym przekroczyła 50 mln euro. Następnie obowiązki te zostaną stopniowo rozszerzone na pozostałe grupy podatników CIT.

Podatnicy będą zadowoleni, ale tylko częściowo

Na podstawie wskazanego na wstępie rozporządzenia MF podatnicy zyskają więcej czasu na przygotowanie się do części wskazanych wcześniej obowiązków. Wskazuje na to treść § 2 projektu, w której jest mowa o tym, że  zwalnia się podatników i spółki niebędące osobami prawnymi z obowiązku przesyłania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych za rok podatkowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r., zaś  w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi – za rok obrotowy, który rozpoczyna się po dniu 31 grudnia 2024 r., a przed dniem 1 stycznia 2026 r.

Z projektu wynika zatem czasowe zwolnienie z obowiązku ewidencyjnego określonego w art.  9 ust. 1c ustawy o CIT, w zakresie przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (tj. JPK_ST_KR), w pierwszym roku obowiązywania JPK_CIT. Dzięki temu przedsiębiorcy dane te zaczną przesyłać rok później, niż dotychczas planowało MF (tj. dopiero od 1 stycznia 2026 r.).

Autorzy rozporządzenia nie przewidzieli natomiast takich zmian w odniesieniu do plików JPK_KR_PD, dotyczących ksiąg rachunkowych. Oznacza to, że dane w tym zakresie przedsiębiorcy będą musieli przesyłać służbom skarbowym planowo, czyli już  od 1 stycznia 2025 r.

Czym MF tłumaczy wydanie rozporządzenia

W uzasadnieniu  projektu omawianego rozporządzenia wskazano, że odciąży ono podatników w pierwszym roku obowiązywania nowych obowiązków ewidencyjnych z zakresu JPK_CIT. Resort finansów oficjalnie przyznał (pod kątem oceny skutków nowych rozwiązań), że przewidujące je regulacje mają charakter niezwykle złożony i wiążą się przede wszystkim z koniecznością poniesienia znacznych wydatków przez podmioty na dostosowanie wewnętrznych systemów finansowo-księgowych do realizacji nowych obowiązków ewidencyjnych, a także, w wielu przypadkach, dokonania kompleksowych zmian organizacyjno-technicznych.

Celem nowego rozporządzenia MF jest wydłużenie czasu dla podatników na dostosowanie systemów finansowo-księgowych do nowych regulacji JPK w podatku CIT.

W tym zakresie projekt wychodzi naprzeciw zgłaszanym przez podatników postulatom. Były one wysuwane m.in. w trakcie konsultacji publicznych projektu rozporządzenia MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie

W świetle zapisów projektu, przewidziane w nim rozporządzenie MF ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. (czyli termin ten zbiegnie się z początkiem obowiązywania stosownych, wskazanych wcześniej przepisów ustawy o CIT).

Źródło:

  • projekt (z 12 listopada 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnienia z obowiązku przesyłania danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz